Hyundai’den ‘Kibar’ yatırım

Hyundai’den ‘Kibar’ yatırım

Hyundai’den ‘Kibar’ yatırım

Hyundai Assan, İzmit’te üretilen i10 ve i20’ye Avrupa’dan gelen talebe yetişemiyor. Şirket, 1 yıl aradan sonra yeni yatırımla üretim kapasitesini 215 bin adetten 345 bine çıkarmak için Güney Kore ile görüşmelere başladı.

Dünyanın en büyük otomobil organizasyonu Frankfurt Otomobil Fuarı, kapılarını açtı. Fuarda 210 yeni modelin dünya lansmanı gerçekleştirilerek rekor kırılırken, Türk otomotiv sektörüyle ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Türkiye’de son dönemde yaşanan olumsuz ve üzücü gelişmelere inat yeni yatırımların haberleri geldi. 1.5 milyar lira yatırımla bir yıl önce kapasitesini ikiye katlayıp 215 bin adede çıkaran Hyundai Assan, yeniden kapasite artırımı için düğmeye bastı. İzmit tesislerinde ürettiği i10 ve i20’ye gelen yoğun talebe yetişemeyen şirket, ilk etapta kapasitesini 245 bin adede çıkaracak. Hyundai Assan’ın hedefi en fazla iki yıl içinde 345 bin adetlik kapasite.

1/ 12
Hyundai’den ‘Kibar’ yatırım

Bu yıl 66’ncısı düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sorularımızı yanıtlayan Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, 40’tan fazla ülkeye ihraç ettikleri i10 ve i20 modellerine hedeflerin üzerinde ilgi gördüğünü belirtti. Kibar, “Bu iki modelde hem iç pazarda hem de yurt dışında adeta yok satıyor. İki aylık siparişi dışarıya veremedik. Toplamda 40 bin adet borçlandık. Bu yüzden ilk etapta kapasitemizi 245 bin adete çıkaracağız. Kapasite artışı bu yıl içinde tamamlanacak” dedi.

2/ 12
Hyundai’den ‘Kibar’ yatırım

Yeni fabrika görüşmeleri
Hyundai Assan İzmit tesislerinin kapasitesini 345 bin adede çıkarmak için Güney Kore ile görüşmelere başladıklarını söyleyen Kibar, 100 bin adetlik kapasite için onayı kısa sürede alacaklarını, ancak hayallerinin daha büyük olduğunu kaydetti. Güney Koreli yetkililere telaffuz ettikleri rakamların daha yüksek olduğunu ifade eden Kibar, şöyle konuştu: “Mevcut fabrika dışında yeni bir fabrika için de görüşmeler yapıyoruz. Bu fabrikada üreteceğimiz aracın ne olması gerektiği konusunda tartışıyoruz. B SUV ya da C sedan araç üretimi için görüşüyoruz. Kısa zamanda sonuçlanmasını bekliyoruz. Hyundai Grubu Başkanı’nın bu hafta içinde Türkiye’ye yapağı ziyarette de yeni yatırım gündeme gelecek.”

İzmit’te üretilen her 100 otomobilden 88’i dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. Hyundai Assan, yılın ilk 6 ayında 3 vardiyada 113 bin adet otomobil üretip, 100 binini ihraç etti. 2014’te 32 olan ihracat pazarı, 2015’te yeni pazarların eklenmesiyle 40’ı aştı.

3/ 12
Hyundai’den ‘Kibar’ yatırım

Lamborghini’nin Huracan’ı

Frankfurt Otomobil Fuarı’nın en çok ilgi gören modellerinden biri de Lamborghini’nin Huracan LP 610-4 Spyder modeli oldu. 100 km hıza 3.4 saniyede ulaşan bu model, 320 km hızı da aşıyor. 

4/ 12