Paris Otomobil Fuarı başladı!

112’nci yılını kutlayan Paris Otomobil Fuarı, dünya otomotivinin artık krizi geride bıraktığını ortaya koydu.

Paris Otomobil Fuarı başladı!

112’nci yılını kutlayan Paris Otomobil Fuarı, dünya otomotivinin artık krizi geride bıraktığını ortaya koydu. Otomotiv üreticileri, Paris’te vitrine 140 yeni model çıkardı. Fuarda, çevrecilik ve “sıfır emisyon” yine ön plana çıktı.

1/ 46
Paris Otomobil Fuarı başladı!

2 yılda bir Frankfurt Otomobil Fuarı’yla dönüşümlü olarak düzenlenen, bu yıl 112’nci yılını kutlayan Uluslararası Paris Otomobil Fuarı, ‘Gelecek Şimdi’ sloganıyla dün kapılarını dünya basınına açtı. İlk olarak 1898 yılında ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan ve o günden bu yana otomotiv dünyasının en önemli fuarlarından biri olan Paris, 2-17 Ekim tarihleri arasında ziyarete açılacak.

2/ 46
Paris Otomobil Fuarı başladı!

2008’i bile geride bıraktı

Otomotiv sektörünün krizin etkilerinden tamamen kurtulduğunu ortaya koyan ilk fuar olmasıyla öne çıkan Paris, 112’si dünya 28’i Avrupa prömiyeri olmak üzere toplam 140 yeni modelle rekora imza attı. İlk kez vitrine çıkan 112 modelin 92’si seri üretime geçen modellerden, 20’si ise geleceğe ışık tutan konsept otomobillerden oluştu. 2008 yılında kriz öncesinde düzenlenen fuarda toplam 90 yeni model tanıtılırken, bu yıl sayının 140’a yükselmesi otomotiv sektörünün özellikle Avrupa’da krizin geçtiğinin sinyallerini vermesi olarak algılandı.

3/ 46
Paris Otomobil Fuarı başladı!

Krizde yatırımı kesmediler

Fuarda konuşan sektör yetkilileri, Avrupa’da bazı ülkelerde satışlarda kayıp yaşansa da, krizin tüm etkilerinin beklentilerin aksine 2012 yılında değil, 2011 yılında tamamen sileneceğini söyledi. Yetkililer, “Paris Fuarı, sergilenen yeni modellerle krizde bile firmaların geleceğe inançla yoğun çalıştıklarını ortaya koyuyor” yorumu yaptı. Tüm dünyadan 10 bin basın mensubunun takip ettiği fuarı, 2008 yılında olduğu gibi yaklaşık 1.5 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. 20 ülkeden 306 markanın modellerini sergilediği fuarda bu yıl yine çevreciliğin ve sıfır emisyonun ön planda olduğu görüldü.

4/ 46