Türk otomotivinin gururlu günü

Ford Otosan’ın Gölcük fabrikasında üretilen Ford Transit Connect’in Kuzey Amerika'ya ihracatına başlandı.

Türk otomotivinin gururlu günü

TÜM geliştirme çalışmaları Türk mühendisler tarafından yapılan ve Ford Otosan Kocaeli fabrikasında üretilen Ford Transit Connect’lerin Amerika macerası başladı. Amerika pazarı için üretilen Connect’ler dün Gölcük Fabrikası’nda düzenlenen bir törenle yola çıktı. Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üstüne Türk bayrağı yapıştırılan kırmızı Transit Connect’i fabrikadan gemiye kadar kendisi götürüp, anahtarını ABD’ye gidecek ilk geminin kaptanına teslim etti. Böylece Transit Connect, Türkiye’den otomotivin ana vatanı Kuzey Amerika pazarına ihraç edilen ilk Türk üretimi araç oldu.

1/ 14
Türk otomotivinin gururlu günü

Yeni bir kilometre taşı

Türkiye’den Kuzey Amerika’ya ilk araç ihracatının gerçekleştirilmesi nedeniyle düzenlenen törene, Erdoğan’ın yanı sıra Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Ford Avrupa Başkanı John Fleming katıldı. Türkiye’de üretilen Transit Connect’lerin Kuzey Amerika’ya ihracat töreninde konuşan Ford Motor Company Başkan Yardımcısı ve Ford Avrupa Başkanı John Fleming, "Bu ihracat, Ford’un başarı öyküsünün yeni bir kilometre taşı; Türk otomotiv sanayi ve yan sanayinin büyük zaferidir" dedi. Fleming, şöyle devam etti: "Ford Otosan, Fod’un küresel büyüme planlarının önemli bir parçasını oluşturuyor. Kocaeli’de bugüne dek 600 bin adet üretilen Transit Connect, Türkiye dışında 60’ın üzerinde ülkede satışa sunuluyor. Bugün bu başarılı aracın pazarları arasına ABD ve Kanada’da giriyor."

2/ 14
Türk otomotivinin gururlu günü

ÖTV indirimi devam etsin

Fleming, Ford Otosan’ın Ford’un gelecek planlarında önemli bir rol oynadığını anlattı. Otomotiv sektörüne verdiği destek için hükümete teşekkür eden Fleming, ÖTV indiriminin uzatılmasını ve ticari araçlarında ÖTV indiriminden yararlandırılmasını da istedi.

3/ 14
Türk otomotivinin gururlu günü

İhracat hedefi 35 bine çıktı

İlk olarak geçen yıl Şikago Otomobil Fuarı’nda sergilenen Transit Connect Amerika’da büyük talep gördü. Bu nedenle Ford Otosan, bu yılki ihracat hedefini 25 bin adetten 35 bin adete çıkardı.

4/ 14