Anne sütünü artırmanın 10 yolu

Anne sütünü artırmanın 10 yolu

Anne sütünü artırmanın 10 yolu


Doğada 'mucizevi' bir besin deyince 'anne sütü' tartışmasız listenin en başında yer alıyor. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerde bağışıklık sistemi güçleniyor, kalp, diyabet, obezite ve kanser gibi hastalıkların görülme ihtimali azalıyor. Bebeğini emziren annelerin de böylelikle hücreleri yenileniyor, doğumda alınan fazla kiloları sağlıklı bir şekilde azalıyor. Anne sütü böylesine önemli iken uzmanlar, bu mucizevi sütten bebeklerin mahrum bırakılmaması gerektiğini vurguluyor. Ancak bazı anneler sütlerinin yeterli olmadığı ve bebeklerinin doymayabileceği düşüncesine kapılarak endişe edebiliyorlar. Oysa endişe etmeye gerek yok. Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Seven, 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası kapsamında anne sütünü arttırmanın 10 yolunu hurriyet.com.tr için anlattı.
 

1/ 12
Anne sütünü artırmanın 10 yolu

Ne az ne çok! Ölçülü beslenin!

Doğum sonrasında anne olmanın heyecanı bir yana, anne olma içgüdüleri ile “Acaba sütüm gelecek mi?”, Bebeğimi besleyebilecek miyim?” telaşı başlıyor haliyle. Aile büyüklerinin de “Ye kızım sütün olsun!” söylemlerinin eklenmesi, çiçeği burnunda annenin telaşını daha da artırabiliyor. Kimi anneler 'süt olsun' diye aşırı kalorili yiyecekler tüketebilirken, kimi anneler de doğum kilolarını hızlıca verme isteğiyle düşük kalorili beslenmeye yönelebiliyor. Halbuki annenin bu dönemde en önemli ihtiyacı doğru beslenmek ve motivasyon! Doğru beslenebilmenin sırrı ise 4 temel besin grubu olan süt, yoğurt, ayran gibi süt ürünleri; et grubu besinler, tam tahıllı besinler ile sebze-meyve tüketimini içeren besinlerden dengeli öğünler yaratmak.

2/ 12
Anne sütünü artırmanın 10 yolu

Kaliteli protein tüketimi önemli

Anne sütünün artması ve besleyici olabilmesi için içeriğindeki karbonhidrat, protein, yağ asitleri, vitamin ve minerallerden zengin olması gerekiyor. Bebeğin büyüme ve gelişmesi sağlayan en önemli besin öğelerinden olan proteini kaliteli kaynaklardan alabilmek için her gün 1 yumurta, haftada en az 2 kez balık, kırmızı et, tavuk, hindi, süt ve süt ürünleri ile kurubaklagilleri sofralardan eksik etmemek şart.

3/ 12
Anne sütünü artırmanın 10 yolu

Bol su için

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez unsuru olan su, anne sütünü arttırmada da son derece önemli rol oynuyor. Anne sütünün yaklaşık %88’i sudan oluşuyor ve su, süt miktarının en önemli belirleyicisi konumunda bulunuyor. Özellikle annelerin, su içmek için susama duygusunun gelmesini beklemesi yapılan en önemli hatalardan. Vücuttaki yetersiz sıvı düzeyi, susama hissi oluştuktan çok daha önce oluşuyor. Bu nedenle emzirme süresinde yaklaşık 2,5-3 litre sıvı alımı olmalı ve gün içerisinde idrar renginin açık sarı olup olmadığı kontrol edilmeli.

4/ 12