Bandıra bandıra değil sindire sindire

Bandıra bandıra değil sindire sindire...

Bandıra bandıra değil sindire sindire

MEHMET ÖZ'DEN SİNDİRİM SİSTEMİ İÇİN TAVSİYELER

Sindirim sorunları bazılarımız için uyku düzenini bile bozabilen ciddi bir mesele. Ancak biraz özen göstererek ve hayatımızda birkaç küçük değişiklik yaparak bu şikayetlerden kurtulabiliriz. İşte sindirim sisteminize iyi gelecek uygulaması çok kolay 8 basit öneri.

1/ 11
Bandıra bandıra değil sindire sindire

Susuz kalmayın

Sindirim sisteminiz ve genel sağlığınız için neredeyse sudan daha yararlı bir şey yok. Yeteri kadar lif almamak gibi, yeteri kadar su tüketmemek de sindirim sistemimizi yavaşlatıyor. Özellikle spor yaptıktan sonra, bol bol su ve sıvı tüketin.

2/ 11
Bandıra bandıra değil sindire sindire

Hareketlenin

Fiziksel aktivite sindirimi hızlandırıyor, organlara giden kan akışını artırıyor ve sindirim kanalınızdaki kasları harekete geçirerek organlarımızın daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor. Hareket etmek kalın bağırsak duvarınızın sağlığını bile koruyabilir. Her gün 30 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin. Yürümeyi, bisiklete binmeyi, yüzmeyi, egzersiz bisiklet kullanmayı veya evinizdeki merdivenleri inip çıkmayı deneyin.

3/ 11
Bandıra bandıra değil sindire sindire

Yağları sınırlayın

Yağlar, en sevdiğimiz pantolonlara sığmayı zorlaştırdığı gibi, kızartılmış yiyeceklerin sindirimi zor olduğundan sindirim sürecini de yavaşlatıyor. Tam yağlı veya yağı azaltılmış süt ürünleri yerine yağsız veya yarım yağlı ürünleri tercih edin. Tereyağı ve margarin yerine zeytinyağı kullanın.

4/ 11