Bayramda midenizden çekmeyin!

Uzmanlar, Ramazan Ayı boyunca dinlenen midenin, hızlı beslenmeye geçince ciddi sıkıntılar oluşturabileceğini belirtiyor.

Bayramda midenizden çekmeyin!

Uzmanlar, Ramazan Ayı boyunca dinlenen midenin, bayramla birlikte hızlı ve ağır beslenmeye geçmesinin sindirim sisteminde ciddi sıkıntılar oluşturabileceğini belirtiyor.

1/ 14
Bayramda midenizden çekmeyin!

Ramazan ayı boyunca oruç tutan ve dinlenmiş bir sindirim sistemine sahip olan kişilerin, bayramda aşırı tatlı ve hızlı gıda tüketimine bağlı oluşabilecek mide rahatsızlıklarını önlemek için önerilerde bulunan Çamlıca Erdem Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Bülent Yaşar,” Bir aylık ramazan ayının sonunda oruç tutan pek çok kişi, sanki bu ayın intikamını alırcasına hızlı ve aşırı gıda tüketecek ve dinlendirilmiş bir sindirim sisteminin, birden ağır ve hızlı beslenmeye geçmesi ise midede ciddi sıkıntılara yol açacaktır.” dedi.

2/ 14
Bayramda midenizden çekmeyin!

• Ramazan ayı sonrasında psikolojik olarak çok fazla yeme isteği doğduğundan ne şekilde tedbir almalıyız? Ramazan ayı boyunca yavaşlayan metabolizmamızı hızlandırmanın kolay yolu var mı? Varsa nelerdir?

Ramazanda oruç tutan ve dinlenmiş bir sindirim sistemine sahip kişilerde, ramazanın bitmesiyle birlikte çok fazla yeme isteği olur. Dolayısıyla sık ve küçük porsiyonlar halinde yemek yenilmeli sindirim sistemi ve metabolizmamızı bu sayede, yavaş yavaş hızlandırmalıyız. Ayrıca yağlı gıdalar ve kızartmalar gibi ağır gıdalardan kaçınınız.

3/ 14
Bayramda midenizden çekmeyin!

• Muhakkak tüketilmesi gereken besin grubu nelerdir?

Bol sıvı, meyve ve sebze

4/ 14