Bir muz nelere kadir

İşte muzun yararları...

Bir muz nelere kadir

Bu yazıyı okuduktan sonra muza asla eskisi gibi aynı gözle bakamayacaksınız. Doğal şeker içeren muzda bolca lif bulunuyor, aynı zamanda iyi bir enerji kaynağı ve güçlü kaslar için potasyum kaynağı. Araştırmacılar Türkiye'de de bol bol yetişen muzun faydalarını derledi. İşte muzun yararları;

1/ 11
Bir muz nelere kadir

DEPRESYON
Depresyondaki birçok insan üzerinde yapılan araştırmada muz yiyen insanlar sonucunda kendilerini çok daha iyi hissediyor. Bunun nedeni ise mutluluk hormonu serotoninin salgılanmasını sağlayan ve bir tür protein içermesi. Ayrıca kadınların regl öncesi dönemindeki gerginliğini azaltmaya yardımcı oluyor. Kandaki glukoz seviyesini düzenleyen B6 vitaminini içeren muz ruh halini de etkiliyor.

2/ 11
Bir muz nelere kadir

KANSIZLIK
Kansızlık özellikle de kadınlarda en sık görülen sorunlardan biridir. Muzda bulunan demir kansızlığı azaltmaya yardımcıdır. Ayrıca düşük tuz oranına rağmen yüksek potasyuma sahip olması kan basıncını dengeliyor yani yüksek tansiyonu olanlara da öneriliyor.

3/ 11
Bir muz nelere kadir

BEYİN GÜCÜ
İngiltere'de bir okulda 200 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre kahvaltıda ve ara öğünlerde muz yiyen çocukların zihinsel aktivitelerinin güçlendiği görüldü. Araştırmalar potasyum içerikli meyvelerin öğrenmeyi desteklediğini ortaya koyuyor.

4/ 11