Brokolinin faydaları nelerdir?

Brokoli son zamanlarda ülkemizde hemen hemen her evde sıkça tüketilen oldukça popüler ve sağlıklı besinlerden biri. Kanser başta olmak üzere birçok hastalığa kalkan olan brokoliyi genelde suda haşlayarak tüketiyoruz ama uzmanlardan bu konu

Brokolinin faydaları nelerdir?

Brokoli, vitamin deposu ve antioksidan olma özelliğinin yanı sıra ''glukosinolatlar'' denen etkili bileşenleri de içeriyor.

1/ 16
Brokolinin faydaları nelerdir?

Bu bileşiklerden özellikle sülforafan ve indol-3-karbinolün; kolon, prostat, rektum, mide, meme ve akciğer kanserleri vakalarında etkili olduğunun klinik çalışmalar ile ortaya konulduğunun altını çizen uzmanlar, "Diğer faydaları ise antibiyotik özellik, kalp damar sağlığını koruyucu, kalp krizini önleyici, kolesterol düşürücü, tansiyon düşürücü, antioksidan, şeker hastalığı komplikasyonlarını önleyici etkileri bilimsel olarak tespit edilmiştir" açıklamasında bulundu.

2/ 16
Brokolinin faydaları nelerdir?

BROKOLİ FİLİZİ KANSERLE SAVAŞIYOR

Brokolinin aynı zamanda yüksek miktarda lif içerdiği için de bağırsaklardaki yararlı bakterileri beslediğini söyleyen uzmanlar, "Biliyoruz ki yararlı bakterilerin sayısının artması vücudumuz için çok kıymetli. Ayrıca brokoli filizi ve brokoli özütleri verilerek yapılan deneysel çalışmalarda da kanser değerlerinde düzelmeler gözlendi" dedi.

3/ 16
Brokolinin faydaları nelerdir?

BROKOLİ BUHARDA BİRKAÇ DAKİKA PİŞİRİLMELİ

Brokolinin faydasının görülmesi için doğru pişirmenin çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, "Suyun içinde kaynatarak pişirdiğimiz brokoli tüm bu özelliklerini maalesef yitirmiş oluyor...

4/ 16