Bu besinleri tüketirken dikkat!

Bu besinleri tüketirken dikkat!

Bu besinleri tüketirken dikkat!

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, bazı besinlerin fark etmeden tüketilmesi ciddi zehirlenmeler, anlık şuur yitirme, bayılma, tansiyon dengesizlikleri, kusma gibi durumlara yol açabildiğini belirtti.

Tutar, bazı besinlerin sağlığı olumsuz yönde etkileyebildiğini belirterek şu bilgileri verdi:

1/ 11
Bu besinleri tüketirken dikkat!

“Taze yeşil yapraklı sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler her bireyin beslenme programında sürekli olarak bulunması gereken bir gruptur. Gün içinde tüketilmesi ile barsak sisteminin düzenli çalışmasının yanı sıra bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlar. Fakat bazı istisnai durumlarda (gübre, zararlı bakteri ve pis su) E.coli ve Salmonella gibi vücuda zarar veren bakteriler olabilir. Bu tür hastalıklara yakalanmamak için sebze ve kabukları ile birlikte yenen meyveleri çok iyi yıkadıktan sonra tüketmelisiniz. Özellikle ıspanak, pazı, semizotu gibi sebzeleri bir süre su da bekletip daha sonra tek tek bol tazyikli su altına yıkamalısınız.

2/ 11
Bu besinleri tüketirken dikkat!

-Yumurta: en kaliteli protein kaynağıdır. Başta çocuklar olmak üzere her bireyin sıklıkla tüketmesi gereken besinlerin başında gelmelidir. Ama yumurtanın da saklanma ve tüketilme şekli çok önemlidir. Uzun süre tüketilmemiş veya buzdolabında saklanmamış yumurta çeşitli sağlık problemlerine neden olurken pişirilmeden çiğ olarak tüketilen yumurtada salmonella riski oldukça yüksektir. Salmonella ölümlere bile neden olabilir.

3/ 11
Bu besinleri tüketirken dikkat!

-Konserve Balık: Konserve balıklar yüksek ısıda pişirilse dahi içerisinde vücuda zarar veren toksinler bulunabilir. Özellikle uskumru ve tuna balıklarında bu durum daha fazla görülebilir. Bu problemleri yaşamamanız için almış olduğunuz konservelerin son kullanma tarihlerini dikkatlice incelemeniz gerekmektedir. Ayrıca bu balık türlerini evde yaptığınızda yüksek ısıda pişirmeniz gerektiğini unutmayın.

4/ 11