Bu çiçek her derde deva

Kuzey Amerika’nın bozkır, ova ve orman açıklıklarında yetişen, güzel çiçekli bir bitki türü olan ekinezya uzun yıllardır sağlığa faydaları ile biliniyor.

Bu çiçek her derde deva

Kuzey Amerika’nın bozkır, ova ve orman açıklıklarında yetişen, güzel çiçekli bir bitki türü olan ekinezya uzun yıllardır sağlığa faydaları ile biliniyor. Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, ekinezya köklerinin, Kızılderililer tarafından soğuk algınlığı, diş, boğaz ağrısı, yara ve yanıklara karşı kullanıldığını söylüyor.

 

1/ 7
Bu çiçek her derde deva

Avrupa Bilimsel Bitkilerle Tedavi Birliği’nin ekinezyanın tekrarlayan soğuk algınlığının tedavisinde ve önlenmesinde kullanımını desteklediğini belirten Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, “Araştırmalar, ekinezyanın enfeksiyonlara karşı olan etkisinin yanında bağışıklık sistemini harekete geçiren role de sahip olduğunu göstermiştir” dedi.

 

2/ 7
Bu çiçek her derde deva

Prof. Dr. Sezik, bağışıklık sistemini harekete geçiren etkisinden dolayı ekinezyanın, bağışıklık sisteminin baskı altında tutulması gereken hastalık ve tedavilerde kullanılmaması gerektiği konusunda uyardı.

 

3/ 7
Bu çiçek her derde deva

Prof. Sezik, “Ekinezyanın piyasada bulunan ürünleri, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmama veya bu enfeksiyonları daha hafif geçirebilme, şikâyetleri azaltabilme amacıyla enfeksiyon sırasında ya da koruyucu olarak kullanılmaktadır” diye konuştu.

 

4/ 7