Cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Aile Çift ve Evlilik Terapisti Psikoterapist Uzman Psikolog Naciye Tokaç, cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlar konusunda uyardı.

Cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Aile Çift ve Evlilik Terapisti Psikoterapist Uzman Psikolog Naciye Tokaç, cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlar konusunda uyardı

1/ 12
Cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Erkeklerin bir kadından sadece seks beklediğini, kadınların ise cinsellikten hoşlanmadığını anlatan Uzman Psikolog Naciye Tokaç, “Kadın ve erkek biyolojik yapı ve hormonlar bakımından gösterdikleri farklılıklar nedeniyle cinsellikle ilgili yaşamları da farklılık gösterir. Kadınlar bir ilişkide öncelikle sevgi ve aşk arayışında iken erkekler daha çok cinsellikle ilgili doyum peşindedir. Bu durum iki cinsiyetin sevgiyi aramak ve hissetmeleri açısından farklı olmalarından kaynaklanmaktadır. 

2/ 12
Cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Kadın için iletişim ve romantizm aşkın ifade edilmesini sağlarken; erkek ise aşkı ve sevgiyi seks yoluyla ifade eder. Bir kadın seks öncesinde sevgiyi hissetmek ister; ancak sevdiği kişiye karşı cinsel arzu da duyabilir. Bir erkek de sevgiyi hissedebilmesi için cinselliğe gereksinim duyabilir. Bu en temel farklılıklar bilinmediğinde; bir kadın erkeğin sadece seksin peşinde olduğunu düşünürken; erkek de kadının romantizm duygularını doğru yorumlayamaz ve cinsellikten hoşlanmadığını zannedebilir” dedi.

3/ 12
Cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Kadın ve erkeğin cinsel ilişkiden aldığı haz ve hazırlanışın farklı olduğunu kaydeden Uzman Psikolog Naciye Tokaç, “Bu nedenle erkek ve kadının aldığı hazzın evreleri de farklı olacaktır. Erkek birlikteliğe hazır olduğu andan itibaren haz almaya odaklı iken; kadın daha çok aldığı doyum ile ilgilenmektedir. Kadının cinsel haz alması için hazırlanma, tahrik olma ve heyecanı, süreci yaşaması gereklidir. Erkek için hemen hazza ulaşmak önem taşırken; kadın hissettiği heyecanın sürmesini arzulamaktadır.

4/ 12