Cüzzam hastalığının bilinmeyenleri

Cüzzam hastalığının bilinmeyenleri

Cüzzam hastalığının bilinmeyenleri

LEPRA HASTALIĞI NEDİR?

1876'da Norveçli bilim adamı Armauer Hansen tarafından keşfedilenbir basil yüzünden gerçekleşen, deri ve sinirleri mesken tutarak belirtilerini gösteren feci bir hastalıktır.

Ocak ayının son haftası Cüzzam Haftası'dır.

1/ 29
Cüzzam hastalığının bilinmeyenleri

CÜZZAM HASTALARININ HEPSİ SAKAT OLUR MU?

Eğer cüzamlı hastalara geç tanı konulursa ya da doğru tedavi edilmezlerse, hastalığın seyri sırasında çevresel (periferik) sinir dokusunda oluşan yıkıma bağlı olarak özellikle el, ayak ve gözde bazı şekil bozuklukları(deformite) ve sakatlıklar ortaya çıkabilir. Zamanında tanı konularak etkin tedavi gören hastalarda sakatlık olmaz.

2/ 29
Cüzzam hastalığının bilinmeyenleriHERKES CÜZZAM HASTALIĞINA YAKALANIR MI?

Lepra hastalığını yapan basile karşı insanların pek çoğunda doğal bir bağışıklık hali vardır. "Hücresel immunite" nedeniyle oluşan bu bağışıklık hali insanlara kendinden önceki soylardan gelen bir özelliktir. Bu insanlar lepra basilini almış olsalar da, vücut dirençleri basili yok edeceği için hastalık ortaya çıkmayacaktır.

3/ 29
Cüzzam hastalığının bilinmeyenleri

Bu bağışıklık halini ölmüş lepra basilleriyle yapılan Lepromin Testi (Mitsuda Testi) ile anlamak mümkündür. Ancak çok az oranda insanda bu doğal direnç hali kendinden önceki soylarından onlara geçmez. Bu kişiler daha çok lepralı hastaların yakınlarıdır.

4/ 29