Daha güçlü hafıza için en iyi 10 gıda

Daha güçlü hafıza için en iyi 10 gıda

Daha güçlü hafıza için en iyi 10 gıda

Yaşa bağlı hafıza kaybını önlediğini ve daha zeki olmanızı sağladığını bilseydiniz, çorbalarınıza nohut, salatalarınıza ise kereviz ekler miydiniz? Bu gıdaların içinde bulunan bileşenler nöronları besliyor, nörotransmitter üretimini destekliyor, iltihabı azaltıyor ve nöral bozulmaya karşı sizi koruyor. Kereviz: 2010 yılında yapılan araştırmaya göre, kerevizin içindeki luteolin isimli bileşenin yaşa bağlı hafıza kaybını yavaşlattığı belirlendi. Çünkü luteolin beyindeki iltihabı yatıştırıyor. Ayrıca kereviz beyindeki dejenetaratif değişiklik döngüsünü önlüyor. Luteolin bakımından en zengin kaynaklardan biri kerevizdir; diğerleri arasında ise biberler ve havuç bulunuyor.

1/ 11
Daha güçlü hafıza için en iyi 10 gıda

Brokoli ve karnıbahar: Araştırmacılar, beyin gelişiminde kolin vitaminin rolünü araştırdıklarında yeni beyin hücresi gelişimini ve nörol bağlantıları desteklediğini belirlediler. Doğum öncesi kolin takviyesi bebeğin ileri yıllardaki zekâsını desteklerken kolin eksikliği ise nöral tüp defektiyle ilişkilidir. Yetişkinlerde kolin nörotransmitteri sağlıklı tutar, sizin zeki olmanızı sağlar ve hafızanızı güçlü tutar. Bir kâse rüşeym 202 miligram kolin içeriyor; sığır karaciğeri de en iyi kolin kaynaklarından biridir ve 150 gramında 473 miligram kolin bulunur. Ayrıca brokolide 182, karnabaharda ise 177 miligram kolin vardır. Bunun yanı sıra brokoli K vitamini bakımından zengindir, bu vitamin ise idrakı destekler.

2/ 11
Daha güçlü hafıza için en iyi 10 gıda

Ceviz: Bilim adamları Omega-3 yağ asitlerinin beyin üzerinde nasıl bu kadar koruyucu etkiye sahip olduğunu bilmiyorlar, fakat araştırmalar nörotransmitter fonksiyonlarını desteklediğini gösteriyor. Bir araştırmaya göre, yüksek seviyede Omega-3 yağ asidi içeren ceviz kalp dostudur, damarlarınızı temiz ve kan akışınızı güçlü tutar. Omega-3 kaynağı açısından en zengin yiyecek olan somon balığını içerdiği cıvadan dolayı çok fazla ve sık tüketmemelisiniz. Ancak her gün bir avuç dolusu cevizi salatalarınızda kullanabilir ya da atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz. Ayrıca ceviz hafızayı koruyan B6 vitamini içeriyor.

3/ 11
Daha güçlü hafıza için en iyi 10 gıda

Nohut: Magnezyum mesaj iletimini hızlandıran beyin hücresi reseptörleri için oldukça faydalı. Magnezyum ayrıca kan damarlarını rahatlatıyor, beyni beslemek için daha fazla kan gitmesini sağlıyor. Stres ise magnezyumun vücuttan süzülmesine yol açıyor. Bir tabak nohutta 220 miligram magnezyum bulunuyor.

4/ 11