Diyet yaparken yapılan 10 önemli hata

Diyet yaparken yapılan 10 önemli hata

Diyet yaparken yapılan 10 önemli hata

Diyetisyen Canan Aksoy, diyet yaparken kilo vermeyi engelleyen ve çok sık yapılan 10 önemli hatayı açıkladı

1.‘Daha az yersem daha fazla kilo veririm’ diye öğün atlamak: Sağlıklı bir zayıflama diyeti 5-6 öğünden oluşur. Sık beslenmek şekeri düzenlerken, metabolizmanın çalışmasını da sağlar ve açlığı kontrol etmenize yardım eder. ‘Yemezsem daha çok kilo veririm’ diye atladığınız öğün tüm dengeleri bozar ve tersine kilo vermenize engel olur.  Şeker dengenizi bozar, bir sonraki öğüne aç başladığınız için de porsiyon
kontrolü yapmanıza mani olur. 

1/ 11
Diyet yaparken yapılan 10 önemli hata

2.Öğünde belirtilen besinlerin eksik tüketilmesi: Diyet yapan bireyler, kimi zaman yazılan programdaki besinleri eksik tüketir. En sık rastladığımız örnekleri, ‘ekmeğimi yemezsem daha çok kilo veririm’ ya da ‘şimdi kim uğraşacak salata yapmaya’ gibi üşengeçliklerdir. Oysa öğünde yazılan her besinin bir amacı var. Salata yemek, yeme hızınızı düşürürken besinlerin mideden geçişini yavaşlatarak daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ekmekse kan şekerinizi dengede tutar.

2/ 11
Diyet yaparken yapılan 10 önemli hata

3.Yeterli miktarda su içmemek: Su yerine içilebilecek pek çok içecek varken, su içmek bazılarına zor veya sevimsiz gelebilir. Su dışındaki pek çok içeceğin kalorisi yüksek veya kafein içeriği vardır. Enerjisi olan içeceklerse kalori alımınızı artırır. Kafein ise vücudumuza gerekli suyu sağlamaz hatta tam tersine gerekli suyun atılmasına neden olur. Vücudumuz sürekli su kaybeder, bu suyu yerine koymamız gerekir.

3/ 11
Diyet yaparken yapılan 10 önemli hata

4.‘Düşük kalorili’ veya ‘light besin’ diyerek yenilen miktarı abartmak: Ürünün üzerinde ‘düşük kalorili’, ‘az yağlı’ veya ‘light’ yazıyor olması hiç kalori içermediği anlamına gelmez. Enerjisi düşürülmüş ya da enerjisi daha az bir besindir ama enerjisi yok değildir. Enerjisi diğer bisküvilere göre yüzde 30 azaltılmış 6-8  adet diyet bisküvi yediğinizde 3-4 adet diyet olmayan üründeki kaloriyi alırsınız.

4/ 11