Domuz gribinden korunmanın 8 yolu

Domuz gribinden korunmanın 8 yolu

Domuz gribinden korunmanın 8 yolu

Domuz gribi, influenza A (H1N1) virüsünün etken olduğu insanlarda solunum yollarını etkileyen viral bir hastalık. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr.Sezen Özkök, domuz gribinden korunmanın 8 yolunu anlattı!

1/ 13
Domuz gribinden korunmanın 8 yolu

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Sezen Özkök domuz gribinin öksürme ile hapşırma sırasında ortama yayılan ve virüs içeren damlacıklarla bulaştığına dikkat çekerek şu bilgileri veriyor: “Bu damlacıklar doğrudan solunum yoluyla veya ortamdaki eşyalardan eller aracılığıyla bulaşıyor. Kişi bu hastalık belirtilerinin başlangıcından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcı oluyor”

2/ 13
Domuz gribinden korunmanın 8 yolu

Domuz gribi hastalığının belirtileri mevsimsel grip belirtilerinden farklı olmuyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Sezen Özkök domuz gribinden şüphelenmeniz gereken belirtileri şöyle sıralıyor: “38 dereceyi geçen yüksek ateşle birlikte yaygın vücut ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük ile solunum güçlüğü. Bu belirtiler mevsimsel grip ile aynı belirtiler olduğu için ayırıcı tanı amacıyla laboratuvar tetkiklerine başvuruluyor ve zaman kaybedilmeden tedaviye başlanıyor”

3/ 13
Domuz gribinden korunmanın 8 yolu

Solunum güçlüğü, yan ağrısı, bilinç bulanıklığı, kusma, genel durumunda kötüleşme ile 3 günden fazla süren ateş, ciddi durumun habercisi oluyor. Özellikle solunum güçlüğü, kusma ve bilinç bulanıklığı olan hastalar acil olarak tedavi gerektiriyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Sezen Özkök bu belirtilerde zaman kaybetmeden hastaneye başvurmanın yaşamsal öneme sahip olduğu uyarısında bulunuyor.

4/ 13