Dondurmada 10 tehlike

Dondurmada 10 tehlike

Dondurmada 10 tehlike

Lezzeti ve serinletici etkisiyle yaz aylarının vazgeçilmezlerinden biri dondurma. Ancak masum görünüşlü bu tatlı aslında o kadar da masum değil. “Aman canım dondurma işte yer geçerim. Bu zamana kadar da hep öyle yaptım, bir şey olmaz” demeyin! İçerisinde gizli tehlikeleri barındırıyor. Şekerinden kullanılan malzemelerin kalitesine, saklama koşullarına birçok şeye dikkat etmek gerekiyor. Hatta yerken bile uymamız gereken kurallar var. Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Seven dondurmada 10 gizli tehlikeyi hurriyet.com.tr için anlattı.

1/ 16
Dondurmada 10 tehlike

ŞEKERE DİKKAT

Dondurmaya konulan şeker özellikle çocukları cezbediyor. Üstelik şeker oranı yüksek olduğunda dondurma daha uzun süre dayanabiliyor, aksi halde kıvamını kaybediyor.

2/ 16
Dondurmada 10 tehlike

Oysa yapılan tüm çalışmalarla basit şekerin zararları kanıtlanmış durumda. Bu nedenle dondurmaya konulan şeker oranının düşürülmesi gerekiyor. Siz siz olun dondurmanızı az şekerli veya doğal meyve şekeri ile hazırlanmış olanlardan tercih edin.

3/ 16
Dondurmada 10 tehlike

KÜLAH YERİNE KASE

Kilonuza dikkat ediyorsanız dondurmanızı külahta değil de kasede tüketin. Bu size ekstra 20 kalori kazanç sağlar. Ayrıca dondurmanızın üzerine ceviz, fındık, badem, çikolata sosu gibi yağlı tohumları içeren malzemelerden ekletmezseniz yaklaşık 100 kaloriden daha kazanç sağlayacağınız anlamına geliyor. Bu haliyle dondurmayı haftada 2 kere 2 top tüketmeniz en iyisi.

4/ 16