En hafif tatlı alternatifi: Dondurma

En hafif tatlı alternatifi: Dondurma

En hafif tatlı alternatifi: Dondurma

Düşüncesi bile ferahlık veren dondurma, aslında düşündüğünüzden de iyi bir besin! Vitamin, mineral ve protein açısından zengin olan dondurmayı tüketmek için alternatif tarifler burada.

1/ 9
En hafif tatlı alternatifi: Dondurma

VİTAMİN ZENGİNİ

O sadece yaz günlerinin rahatlatan lezzeti değil: A, D, E,  grubu vitaminleriyle dolu sağlıklı bir atıştırmalık. Bu demektir ki dengeli beslenme düzeninde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.  Özellikle çocuğunuza dondurma yedirirken korkmanıza gerek yok. Sadece seçimlerinizde tedbirli olmanızda fayda var. Güvenilir markalı paketli dondurmalar, hijyenik koşullarda üretildiği ve soğuk zinciri kırılmadan saklandığı için  dört mevsim gönül rahatlığıyla tüketilebilecek, güvenli atıştırmalıktır.

2/ 9
En hafif tatlı alternatifi: Dondurma

MİNERAL KAYNAĞI

Yeterli ve dengeli beslenme için, tüm besin öğelerinden yani karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve minerallerden her gün vücut için gereken düzeyde almak gerekiyor. Dondurma, içeriğindeki protein ve karbonhidratın yanı sıra içeriğindeki kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum gibi zengin mineralleriyle iyi bir tatlı alternatifi.

3/ 9
En hafif tatlı alternatifi: Dondurma

KORKMAYIN, ŞİŞMANLATMAZ!

Evde veya işte çalışırken atıştırmalık arayışına girebiliriz. Böyle duruml.arda dondurma sütlü  bir tatlı alternatifi olarak keyifli  bir ara öğündür. Gün içerisinde  ara öğün yapanlardansanız, günlük enerji ihtiyacınıza göre bir porsiyon yani iki top  dondurma ya da paketli dondurma tercih edebilirsiniz. Hatta aynı lezzet ve keyiften vazgeçmeden daha az kalori almak istiyorsanız paketli dondurmaların mini boylarını da rahatlıkla yeterli ve dengeli  beslenme düzeninizde  yer verebilirsiniz. Dondurmanın kalori değeri un ve şekerden yapılan diğer hamurlu tatlılara oranla çok daha düşük. 100 gram sütlü dondurma yaklaşık 190 kalori içeriyor. Normal bir külah ise yaklaşık 20 kalori. Örneğin bir porsiyon baklava 300 kalori. “Kilo kontrolüne önem veriyorsanız ‘light’ olarak üretilen dondurmaları tercih edebilirsiniz. Dondurma kararında yendiği sürece kilo aldırmıyor. Rakamlarla konuşalım:  2 top light dondurma= 1 porsiyon meyve. 3 top normal (sade) dondurma= 1 dilim ekmek+ 1 su bardağı süt+ 1 porsiyon meyve. Günlük hayatınızda egzersize yeterli önemi veriyor ve beslenmenize dikkat ediyorsanız, haftada 2-3 kez dondurma yemenizin bir sakıncası yok.

4/ 9