Fazla kolesterol bilinç kaybına yol açıyor

Fazla kolesterol bilinç kaybına yol açıyor

Fazla kolesterol bilinç kaybına yol açıyor

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, beslenmenin yüksek kolesterol tedavisinin olmazsa olmaz şartı olduğunu söyledi. Tayar, “Vücut, gereksinimi olan kolesterolü, kendisi üretebilir, bu nedenle, diyetle kolesterol almaya gerek yoktur. Yüksek kolesterolü olan tuzu azaltmalı, kızartma tüketmemeli” uyarısında bulundu.

1/ 7
Fazla kolesterol bilinç kaybına yol açıyor

Kanda aşırı miktarda bulunan kolesterolün, yavaş yavaş (yıllar içinde) damarların duvarında biriktiğine dikkat çeken Prof. Dr. Tayar, bu birikim sonucu damarlarda daralma ve tıkanmanın ortaya çıktığını dile getirdi. Tayar yüksek kolesterolün zararlarını şöyle sıraladı: “Bu durum, bir su borusunda pisliklerin birikmesine benzetilebilir.

2/ 7
Fazla kolesterol bilinç kaybına yol açıyor

Kolesterol hangi damarda birikmişse o damarla ilişkili sorunlar ve hastalıklar ortaya çıkar. Kolesterol yüksekliğinde belirti ve bulgular, çoğu zaman ani kolesterol yükselmesine bağlı değildir, uzun süreli kolesterol yüksekliğinin damar duvarında kolesterol birikmesine yol açmasının sonucudur. Yani kolesterolünüz şu andaki değerinin 2-3 katına yükselse ve 3-4 saat yüksek kalsa size bir zararı olmaz. Asıl sorun, sizde daha önce uzun süreli kolesterol yüksekliği olmasıdır. Kalbi besleyen damarlarda kolesterol birikimi, bu damarlarda tıkanma ve daralmanın sonucu, göğüs ağrısı, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi sorunlara neden olur. Bunların sonucu, hasta koroner by-pass ameliyatı veya anjiyoplasti (balonla daralmış koroner arterin genişletilmesi) işlemine ihtiyaç duyabilir. Beyini besleyen boyun damarlarında kolesterol birikimi olması, felçlere, konuşma bozukluklarına, dengesiz yürümeye, bilinç kaybına yol açar”

3/ 7
Fazla kolesterol bilinç kaybına yol açıyor

Böbrek damarlarında kolesterol birikiminin, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Tayar, ana atardamarda (aort) kolesterol birikiminin de tehlikeli olduğunu hatırlattı. Tayar, “Buradan kopan kolesterol birikintileri, daha küçük damarları tıkayarak çok değişik sorunlara yol açabilirler. Bağırsağı besleyen damarları tıkayarak bağırsak ölümüne, göz damarlarını tıkayarak körlüğe, bacak damarlarını tıkayarak kangrene yol açabilirler. Kolesterol yüksekliğine bağlı sorunlar ortaya çıktığı zaman, hasta geç kalmış olabilir; bu nedenle kolesterol yüksekliğini önlemek, yükselmişse düşürmek çok önemlidir” dedi.

4/ 7