Göz ardı etmemeniz gereken 8 ağrı

Göz ardı etmemeniz gereken 8 ağrı

Göz ardı etmemeniz gereken 8 ağrı

İster kas, ister mide, isterseniz başka bir yerimiz olsun, hepimiz zaman zaman ağrılarla karşılaşıyoruz. Ancak sinir bozucu küçük sancılarla çok daha ciddi bir şeylere işaret edebilecek olan ağrıları ayırt etmek kolay değil.

Mehmet ÖZ/moz@hurriyet.com.tr

1/ 10
Göz ardı etmemeniz gereken 8 ağrı

Ani ve şiddetli baş ağrısı: Hiçbir şeyiniz yokken, birdenbire giren o şiddetli ağrı... Bu durum beyinde anevrizma yırtılması veya zayıflamış bir damar anlamına gelebiliyor. Sonuç beyin kanaması olabilir. Eğer aniden beyninize şimşek gibi çakan çok şiddetli bir ağrı yaşarsanız, doktorunuzu aramak yerine anında hastaneye gidin.

2/ 10
Göz ardı etmemeniz gereken 8 ağrı

Kalf ağrısı: Eğer spor yapıyorsanız veya bir şey kaldırıp indirdiyseniz kalf ağrınızın sebebi kas sancınızdan kaynaklanıyor olabilir. Ancak daha ciddi bir problemi göz ardı etmiyor olduğunuza da dikkat edin. Kalflarınızda hissettiğiniz ağrı veya kramp hissi aynı zamanda bacak toplardamarında tıkanma belirtisi de olabilir. Burada oluşacak kan pıhtısı akciğerlerinize ulaşıp nefes alma güçlüğü ve hatta ölüme yol açabilir. Eğer bacağınız veya ayağınızda kırmızılık veya şişlik varsa ve dokunmaya karşı hassasiyet mevcutsa özellikle daha dikkatli olun.

3/ 10
Göz ardı etmemeniz gereken 8 ağrı

Göğüs veya karında yanma hissi: Göğüs ya da karın bölgenizdeki yanma hissi reflü yanması veya hazımsızlık olabilir. Ancak ağrı tekrar ediyor, ilaçla geçmiyor (veya kilo kaybı, koyu renk dışkı gibi diğer belirtileriniz de varsa) bunun sorumlusu ülser olabilir. Peptik ülser veya mide ya da onikiparmak bağırsağının iç yüzündeki açık yaralar mide asidinin bu narin sindirim dokusunu yavaş yavaş tahriş etmesiyle meydana gelir. Tedavi edilmezse ciddi kanama veya enfeksiyon riski var.

4/ 10