Gribi engelleyen bitkiler

Gribi engelleyen bitkiler

Gribi engelleyen bitkiler

Mevsim değişiklikleri, hastalıkları da beraberinde getiriyor.

İnce mi giyinsek kalın mı, montu alsak mı, 'evde mi bıraksak' derken, solunum yolları enfeksiyonlarına davetiye çıkaran aynlış hareketlere imza atabiliyoruz.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, mevsim geçişlerinde, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için bitkilerden oluşan bir savunma dizisi öneriyor.

İşte yaptığımız hatalardan dönmemizi sağlayacak, bize yardımcı olacak o bitkiler, meyveler ve çaylar...

1/ 9
Gribi engelleyen bitkiler

Karabiber meyvesi : değerli bir baharat olarak yemeklere lezzet katmasının ötesinde çeşitli biyolojik etkileri bakımından da değerlidir. Uçucu yağının yanı sıra piperidin ve pirolidin alkamitler türevi bileşikler arasında piperin önemli bir bileşenidir. Yapılan çalışmalarda santral sinir sistemi üzerinde uyarıcı, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkileri tespit edilmiştir.

2/ 9
Gribi engelleyen bitkiler

Zencefil : Yüzyıllardır koruyucu etkisiyle bilinen, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısında ilk tercih olan zencefil kökü, hoş kokusu ve ferahlatıcı özelliğiyle vazgeçilmez bütünleyicisi olan limon ile buluştuğunda soğuk algınlığından sindirim sorunlarına kadar bir çok rahatsızlığa iyi geliyor. Diğer taraftan, zencefil safra salgısını artırması nedeniyle bilhassa yağlı yemeklerden sonra sindirime yardımcı olmakta, sancıyı gidermektedir. Yangı giderici etkisi nedeniyle artrit gibi yangılı hastalıklarda şikayetlerin hafifletilmesinde yararlanılmaktadır.

3/ 9
Gribi engelleyen bitkiler

Limon ve balla birlikte hazırlanan çayı soğuk algınlığında, boğaz ağrısında ve öksürüklerde etkilidir. Ayrıca, zencefil, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanısıra, zayıflamaya yardımcı bir bitki olarak da biliniyor. Sağlığına özen gösterirken farklı lezzetler deneyerek keyif almak isteyenler için zencefil ve limon kabuğu vazgeçilmez bir ikili.

4/ 9