Gülmek en iyi ilaç!

Gülmek en iyi ilaç!

Gülmek en iyi ilaç!

Gülmek oldukça bulaşıcı; ama grip gibi zararlı olmanın aksine kişileri bir arada tutucu, sağlığa sayısız yararı olan bir eylem. Stresin, ağrının, evhamın sanki panzehiri... Üstelik karşımızdakinin beyninde, ayna nöron denilen hücreleri aktif hale getirip o kişiye de fayda sağlıyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil gülmenin faydalarını anlatıyor...

1/ 11
Gülmek en iyi ilaç!

Sinirlendiğimizde böbrek üstü bezi alarma geçiyor, salgılanan hormonlar nedeniyle kalp hızlanıyor, damarlar büzüşüyor ve kan pıhtılaşmaya eğilim gösteriyor. Kalp krizi, felç geçirme riskimiz 2 kat artıyor.

2/ 11
Gülmek en iyi ilaç!

Gülümsemekse kırmızı çizgilerimizi yumuşatıyor, uzlaşmaya, çözüme zemin hazırlıyor; dolayısıyla kaygılarımız azalıyor. Stres hormonlarımız azaldığından kalp krizi ve felç riskimiz düşüyor. Üstelik elektriğimizi alıyor, ümidimizi artırıyor, dikkatimizi güçlendiriyor, yeni fikirler üretmemizi ve ilham gelmesini sağlıyor.

3/ 11
Gülmek en iyi ilaç!

Güçlü ve güzel birkaç dakikalık kahkaha, sadece ruhi stresinizi azaltmıyor; kaslarınızı gevşetiyor ve bu etki 45 dakika kadar sürüyor.

4/ 11