Hayat kurtaran zehirler

İnsan hayatını kurtaran tedavilerde kullanılan hayvan ve bitki zehirleri....

Hayat kurtaran zehirler

10. Warfarin
Warfarin pıhtılaşma önleyici bir tablettir. Etkin bir fare zehiri olarak kullanılıyor. İlaç piyasaya çıktıktan birkaç sene sonra damar tıkanıklığına yol açan pıhtılaşma (tromboz) sorununda etkili bir yöntem olarak kullanılmaya başlandı. Tedavi yöntemi olarak 1950'li yılların başında popüler hale geldi. Özellikle Kuzey Amerika'da yaygın bir şekilde kullanıldı. İlaç etkin olmasının yanında birçok yetrsizliğe de sahip. Kullanılan diğer ilaçlar ve bazı yemeklerle etkileşime girerek farklı birtakım tepkiler ortaya çıkarabiliyor.

1/ 11
Hayat kurtaran zehirler

9. Koni biçimli deniz salyangozu
Bu salyangozlar orta boylu deniz salyangozlarıdır. Avcı salyangozlar olarak da bilinen bu canlılar oldukça zehirlidir. Zehirinin öldürücü etkisi vardır. Yapılan araştırmalarda bu salyangozun zehirinin insan sinir hücrelerine kalsiyum geçişini engellediği belirlenmiştir. Bu nedenle ağrı ve acı hissini durdurduğu tespit edilmiştir. Bu bilgilerden hareketle zehirin kanser ve AIDS hastalarında ağrı kesici olarak kullanılabileceği ve bunun morfinden daha tesirli olduğu ortaya konulmuştur. Alzheimer, Parkinson ve epilepsi gibi rahtsızlıkların tedavisinde de birtakım olumlu sonuçlar vermiştir.

2/ 11
Hayat kurtaran zehirler

8. Kurt boğan
Uzun boylu, mavi çiçekli güzel bir bitkidir. Kuzey yarımkürede yetişmektedir. Asya ve Avrupa'nın ılıman iklimlerinde dağlık ve kayalık alanlarda bolca bulunur. Temmuz-Eylül ayları arasında çiçek açan bitkinin yumruları sonbaharda topraktan çıkarılır. Yüksek miktarda nişasta ve başlıcaları napellin ve akonitin olan alkaloitler içermektedir. Çok zehirli olduğundan kesinlikle doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Akonitin ağrı kesici ve öksürük kesici etkilere sahiptir. Ayrıca idrar söktürücü ve terleticidir de. Romatizma ağrıları ve soğuk algınlığında kullanırlar. Ayrıca tıpta trigeminal nevralji denilen ve yüzdeki sinirlerden birinin çok ağır bir rahatsızlığı olan hastalıkta en iyi tedavilerden olduğu bildirilmektedir. Bitkinin zehirli olması sebebiyle evde ilaç hazırlamak doğru değildir.

3/ 11
Hayat kurtaran zehirler

7. Yüksük otu
Yüksük otu (digitalis) iki yıllık ve ömürlü cinsleri olan bir bahçe çiçeğidir.Tohum olarak ekildiğinde ilk yıl kalın, oval, rozet şeklinde büyüyen yapraklar çıkarır. Ertesi yıl rozetin ortasından kalın bir sap uzar. Sapın üzerinde tomurcuklar sıralanmıştır. Çiçekler aşağıdan başlayarak açarlar. Pembe, mor, kırmızı, sarı veya beyaz renklerdedir. Zehirli bir bitkidir. Bilinçsiz kullanımı zehirlenmelere hatta ölümlere neden olabilir. Yüksük otu tıpta önemli bir bitkidir. Kalp ilaçlarında kullanılan 'digitalin' adlı madde bu bitkiden elde edilir. Ev ilaçlarında çok dikkatli kullanılması ve tavsiye edilen miktarın aşılmaması gerekir. Bu bitkinin özü kalp ilaçlarında kullanılır. Nabız atışını azaltır. Kan dolaşımını yavaşlatır.

4/ 11