Hepsi ayrı şifa

Hangi meyvenin vücudumuza ne gibi faydası var?

Hepsi ayrı şifa

Hangi meyvenin vücudumuza ne gibi faydası var? Sağlıklı beslenmek için hangi meyvelerden faydalanabiliriz? Tüm bu soruların cevabını Uzman Diyetisyen Serkan Tutar anlatıyor.

1/ 13
Hepsi ayrı şifa


DUT
Keyifle tüketilen meyvelerin başında gelen dut şeker içeriği en yüksek olan meyvelerden biridir. Şeker içeriğinin yüksek olması karın bölgesinin yağlanması ve bel çevresinin genişlemesine neden olur. Ancak potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor içeriği de bulunmaktadır. Ülkemizde hem beyaz dut hem de kara dut olarak iki çeşidi bulunur. Beyaz dut bağırsak temizleyici özelliği vardır ve kan seviyesini arttırıcı etkisi vardır. Karadutun ise bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

2/ 13
Hepsi ayrı şifa


KAVUN
Su içeriği yüksek olan karpuzun aksine şeker içeriği yüksek olan kavunun ortalama bir porsiyonu 150 gr’dır ve 57 kalori civarındadır. Özellikle diyet uygulandığında sinir sistemindeki yıpranmaları azaltır. Çünkü fazla miktarda potasyum içeriği bulunmaktadır. Kavun fazla miktarda tüketildiğinde kan şekerini hızlı yükselteceği için karın bölgesi ve bel çevresinde problemlere neden olabilir. Ayrıca bağırsak hareketini hızlandırdığı ve damar tıkanıklığına da iyi geldiği bilinmektedir

3/ 13
Hepsi ayrı şifa


KAYISI
Kayısı iyi bir kalsiyum kaynağı olması nedeni ile zayıflamada ve sağlıklı beslenmede önemli bir meyvedir. Magnezyum minerali içeriğinin yüksek olması da bağırsak hareketinin daha hızlı olmasını sağlar. Bu da kabızlık sıkıntısı yaşayan kadınlar için önemlidir. 3-4 adet kayısı (150 gr) bir porsiyon meyveye denk gelmekle birlikte 57 kaloridir. Ayrıca kan seviyesi düşük olan bireylerinde kayısı tüketmeyi ihmal etmemelidir.

4/ 13