Her 10 kadından 8'inde görülüyor

Her 10 kadından 8'inde görülüyor

Her 10 kadından 8'inde görülüyor

Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Nadide Korkut, rahim ağzı kanseri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

1/ 7
Her 10 kadından 8'inde görülüyor

EN ÖNEMLİ NEDENİ HPV VİRÜSLERİ

Rahim ağzı kanseri HPV virüsünün neden olduğu anormal hücrelerin yayılması ile oluşuyor. Ancak bu anormal hücrelerin kansere dönüşmesi uzun yıllar sürebiliyor. HPV son derece yaygın, bulaşıcı ve bazen hiç belirti vermeyen, cinsel yolla gecen bir virüstür. Belirti göstermediği için yayılması çok kolay olan HPV ‘nin 100’den fazla türü vardır ve hepsi kanserojen değildir.

2/ 7
Her 10 kadından 8'inde görülüyor

GENİTAL SİĞİL GÖRÜLEBİLİYOR

Her 10 kadından 8’i bu virüsle 50 yaşına kadar karşılaşıyor. Vücut güçlü bağışıklık sistemiyle bu virüsleri yenebilmekte ancak bazen kanserojen HPV virüsleri rahim ağzında anormal hücreler oluşturarak yıllar sonra rahim ağzı kanseri meydana getirebiliyor. Bazı HPV tipleri ise genital siğillere neden olabiliyor. Bunların tedavisi çeşitli yollarla yapılıyor.

Bu tedavi metotları; cerrahi olarak siğili almak, koterize etmek (yakmak), kriyo yapmak (dondurmak) veilaç planlamasıdır. Genital siğiller kadında ciddi bir psikolojik yıkım yaratabiliyor. Özellikle bulaşıcı olması, tedaviden sonra tekrar edebilmesi ve tedavinin ağrılı ve zaman alıcı bir süreç olması kadında ciddi psikolojik problemlere yol açabiliyor.

3/ 7
Her 10 kadından 8'inde görülüyor

KİŞİSEL TEMİZLİK VE HİJYEN ÖNEMLİ

HPV yüzde cinsel yolla, yüzde 10 ise el ile temas, tuvalet ve kişisel hijyen malzemeleri ile bulaşabilmektedir. Birden fazla partnerin bulunması, HPV bulaşıcılığı açısından çok risk taşıyor.

HPV; cinsellik dışında bebeğe doğum esnasında da geçebilir ve bu nedenle bu gebeliklerde sezaryengerekebiliyor. Çünkü bazı HPV virüsleri çocukta ilerleyen yıllarda farenks (boğaz) kanseri oluşturabilmektedir. Virüs 72 saat yaşayabildiği için bebek bakıcılarının ellerinden bebeklere geçebiliyor.

4/ 7