İştahı kontrol eden 6 besin

İştahı kontrol eden 6 besin

İştahı kontrol eden 6 besin

İştah kontrolü varolan kiloyu korumada olduğu kadar diyetlerde de en önemli unsur. Bazı besinler bu kontrolü son derece başarılı bir şekilde yerine getiriyor.

İşte doğanın eczanesinden iştah kontrolünün çalışkan elemanları...

1/ 8
İştahı kontrol eden 6 besin

Yulaf: En sağlıklı karbonhidratlardan biridir. Manganez, selenyum, magnezyum, potasyum, çinko, bakır ve protein içerir. Mükemmel bir çözünür lif kaynağıdır ki bu durum besinin kan şekerini düzenlemesinde etkilidir, tokluk kontrolü sağlar ve diyabet hastaları için mükemmel bir seçimdir. Her gün bir kâse yulaf tüketimi kolesterolü yüzde 8 ile 23 oranında düşürebilir. Hatta üzerine bir yemek kaşığı ufalanmış ketentohumu eklenmesi ya da tarçın serpilmesi durumunda çok daha faydalı olur.Total kolesterolü düşürür ve bununla beraber koroner kalp hastalığı riskini azaltırlar. 3 gr B-glukan serum kolesterol düzeyini yüzde 5 oranında düşürmektedir.B u miktar 40 gr kuru yulaf kepeğinde bulunmaktadır.

2/ 8
İştahı kontrol eden 6 besin

Mantar: Doğu tıbbında uzun zamandır kullanılan mantarların şifa verici özellikleri bilimsel açıdan ispatlandıkça, mantarlar batı tıbbında da sık sık kullanılmaya başlanmıştır. Sağlığa en faydalı türleri maitake, shiitake ve reishi'dir. Bu üç türün de bağışıklık sistemi üzerinde güçlü etkileri vardır ve hepsi de ilaç kadar işe yaramaktadır.

Mantarlar aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan olan L-ergothineine içerir. L-ergothioneine, hidroksil radikaller olarak adlandırılan tehlikeli serbest radikalleri etkisiz kılar ve antioksidan işlevi gören enzimleri çoğaltır. Gerçekleştirilen araştırmaların en az ikisinde, şekerin kırmızı kan hücrelerindeki kırılımını harekete geçirerek ve karnitin yağın enerji için yakılabildiği hücrelerin mitokondrisine yağ aktarma becerisini taklit ederek, metabolik enerji yükseltici gibi hareket ediyor görünmektedir. Bu çoğu zayıflama ilaçlarının yaptığını iddia ettiği ancak ender başarabildiği bir şeydir. Aynı zamanda yapılan üç inceleme, L-ergoyhioneinin çevresel UV radyasyonun zararlı etkisine karşı koruduğunu da göstermiştir. Her ne kadar shiitake ve maitake mantarında daha çok bulunsa da dostumuz mütevazi beyaz düğme mantarında da bu inanılmaz antioksidan yeterli miktarda bulunmaktadır.

3/ 8
İştahı kontrol eden 6 besin

Kuşkonmaz: Kuşkonmazın dingin bir ruh sağlamaya yardımcı olması ve buna yönelik kendimizi iyi hissettirecek hormonların salınımını arttırması iştah üzerinde de dengeleyici rol oynamaktadır. İştahınızın kabardığı dönemlerde bir öğün tüketeceğiniz kuşkonmaz oldukça faydalı olacaktır.
Kuşkonmazın aslında iki bölümü vardır: kalın bir kök ve hassas saplar. Kökler geleneksel Hindistan tıbbında diüretik olarak ve dişi üreme sisteminin güçlendirilmesinde kullanılmışlardır. Kuşkonmaz kökünün ayrıca zihinsel dinginliği, sevgi dolu bir yapıyı, iyi bir hafızayı ve huzur dolu bir ruhu geliştirmeye yardımcı olduğuna inanılır. Gelenekçi Çinliler şefkat ve sevgi hislerini artıracağına inanarak bu bitkinin en iyi köklerini aileleri ve arkadaşları için ayırırlar. Bu arada Hindistan 'da doğurganlığı artırmak, adet kramplarını azaltmak, emziren annelerin sütünü çoğaltmak için kullanılırlar. Bu geleneklerin birtakım bilimsel temelleri vardır. Kök, gerçekte hormon üretimini ve büyük olasılıkla duygularıda etkileyen steroidal glikozit'ler içerir. Hindistan'da sperm sayısını artırıp yumurtanın gelişmesi için kuşkonmazın racemosa türü kullanılır.

Kalori bakımından fakir, besin değeri bakımından zengin

Kuşkonmaz, çoğu meyve ve sebze gibi uygun bir potasyum, sodyum oranına sahiptir. Bir kase pişmiş kuşkonmaz 268 mcg folik asit ki bu sinir tüp kusurlarını önlemeye ve homositin olarak adlandırılan zararlı kan kimyasallarını azaltmaya yardımcı olan önemli bir B vitaminidir, 404 mg potasyum içerir. Ayrıca sağlıklı bir pıhtılaşma ve güçlü kemikler için gerekli olan K vitamini açısından da zengindir. İçinde kan damarlarını koruyan antiinflamatuarlar, kanserle savaşan kuersetin flavonoid de mevcuttur. Son olarak pişmiş bir kase kuşkonmazdan komik derecede düşük bir kalori miktarı (40) ve karşılığında 3.6 gr lif alırsınız.

Hepsinden daha iyisi, kuşkonmazdaki bileşkelerin tümör önleyici işlevi olduğunu gösteren ciddi araştırmalar vardır. Rutgers Üniversitesi tarafından yapılan bir incelemede (Cancer Letters'da da yayımlanmıştır), kuşkonmazdan alınan ham saponin'lerin insanlardaki lösemi hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı görülmüştür. Kuşkonmaz aynı zamanda vücuttaki en önemli antioksidanlardan biri olan glutatyon açısındanda zengindir.

Kuşkonmazda bağırsaklarınızdaki faydalı bakterileri besleyen ve gastrointestinal sağlığı desteklemeye yardım eden özel bir lif tipi olan inulin vardır. Kuşkonmaza ilişkin tek olumsuzluk idrarınızın garip kokmasına sebep oluşudur. Bunun nedeni asparajin adlı içerdiği amino asittir.

4/ 8