İşte hayat kurtaracak robot

Küçük robotlar insan bedeninde dolaşacak!

İşte hayat kurtaracak robot

Fantastik Yolculuk adlı bilim kurgu filmindeki minyatür denizaltıdan esinlenerek, Proteus motoru olarak adlandırılan ve insan vücudunda gezinebilen bir motor geliştirildi.

1/ 5
İşte hayat kurtaracak robot

Avusturalya'da geliştirilen bu üç saç teli kalınlığındaki motorun, yakında damarlarda dolaşacak nanorobotlarda kullanılması bekleniyor.

2/ 5
İşte hayat kurtaracak robot

Araştırma ekibinin başındaki Profesör James Friend, "Böyle bir robot, önceden ulaşılamayan beyin bölgelerine ulaşmakta, tıkalı damarları ve kan pıhtılarını temizlemede cerrahlara yardımcı olacaktır" dedi, ve "ilk üretim modelinin kameralı olmasını planlıyoruz" diye ekledi.

3/ 5
İşte hayat kurtaracak robot

The Sydney Morning Herald'da yer alan bilgilere göre, Quartz saatlerde kullanılan materyaller gibi, piezoelektrik teknolojisi ile üretilen bu nano-motor, tıpkı bakteriler gibi, mikroskobik kuyruğunu sallayarak hareket sağlıyor. Yapılan testlerde prototipin kan benzeri sıvıda "yüzdüğü" belirtildi. Elektrik kaynağına bağlı olarak çalışan bu motorun, kablosuz ve daha rafine bir hale gelmesi için hala çalışmaya ihtiyaç duyuluyor.

4/ 5