İşte mutfağınızdaki sağlık sırları

Migren ve kuru cilt için ton balığı, gözaltı morluklarına, sıcak basmalarına karşı patates en iyi ilaç. Soya fasulyesinden elde edilen bir tür peynir olan tofu tam bir protein kaynağı. Göğüs kanseri riski olanlara tofu yemesi öneriliyor.

İşte mutfağınızdaki sağlık sırları

Sağlımızla ilgili bir problemle karşılaştığımızda mutfağımızdaki gıdalara bir göz atmakta fayda var. Çok severek tükettiğimiz besinlerin belki de vücut üzerindeki etkilerini bilmiyoruz. Prof. Dr. Dilek Demir Erol, hemen herkesin tükettiği gıdaların faydalarını ve hangi sağlık sorununa karşı koruyucu olduğu konusunda bilgilerini paylaştı.

1/ 12
İşte mutfağınızdaki sağlık sırları

TANSİYONU DENGELİYOR

Ton balığında bulunan yağ asitleri kan basıncını düşürücü, migrene bağlı baş ağrılarını baskılayıcı, egzamayı önleyici ve kuru cilde nem desteği sağlayıcı özelliğe sahip bulunuyor.

2/ 12
İşte mutfağınızdaki sağlık sırları

TÜMÖR DÜŞMANI PORTAKAL

Kanseri önleyici birleşimi olan portakal, kişinin günlük C vitamini gereksinimini karşılıyor ve bakterilere karşı direnci artırıyor. Portakal, sağlığa zararlı olan ve tümör hücrelerinin gelişimine yardım eden serbest radikaller ile hızla savaşıyor.

3/ 12
İşte mutfağınızdaki sağlık sırları

2 YUMURTA 3 BARDAK SÜTE EŞDEĞER

A Vitaminince zengin olan havuç, saça ve cilde iyi geliyor. Ceviz ise beynin gıdası. 453 gr ceviz yaklaşık 2 yumurtaya veya 3 bardak süte eşdeğer. Cevizde bulunan proteinler arasında lysine maddesi bulunur. Bu madde beyin için faydalıdır ve gözaltı torbalanma-larına da iyi gelir.

4/ 12