İyi ve sağlıklı yaşam elinizde

İyi ve sağlıklı yaşam elinizde

İyi ve sağlıklı yaşam elinizde

OSMAN MÜFTÜOĞLU'NDAN İYİ VE SAĞLIKLI YAŞAM TAVSİYELERİ Altmışlı yaş gününü can sıkıcı bazı sağlık sorunları ile kutlayan bir okurumdan uzun bir mektup aldım. Önlenebilir, en azından yönetilebilir bazı sağlık sorunlarının yol açtığı hastalıklar nedeniyle canı bir hayli yanmış, başına olmadık işler açılmıştı. “İyi ve güzel hayat için bir şeyler yaz ve mümkünse kolay bir yol haritası ver hocam” diyordu. Ona eski notlarımı ve başka uzmanların tavsiyelerini içeren oldukça uzun bir yanıt hazırladım. İşte o yanıt...

1/ 22
İyi ve sağlıklı yaşam elinizde

‘İYİ ve güzel bir hayat sürmek’ her insanın isteğidir. Yaş, ekonomik durum, köyde ya da kentte yaşıyor olmanız fark etmez. İsteyen, bu konuda azıcık kafa yorup özen gösteren her birey, iyi ve güzel bir hayatın kapısını aralayabilir. Kapının anahtarı sağlıktır. Sonrası, bu kapıyı ardına kadar açacak ve içeride yol alacak gayreti göstermeye kalacaktır.

2/ 22
İyi ve sağlıklı yaşam elinizde

İyi hayat yolu farklı taşlarla döşelidir. En başta genetik mirasımız gelir. Anne-babamızdan aldığımız genetik kodlar, daha sonra karşılaşacağımız sağlık sorunlarını veya sahip olduğumuz avantajları belirlemede etkili olacaktır. Biz bu kodları, doğarken avucumuzun içinde bulmuşuzdur. Dolayısıyla, bunların iyisini kabul edip kötüsünü reddetmek ya da dikkate almamak gibi bir lükse sahip değilizdir.

3/ 22
İyi ve sağlıklı yaşam elinizde

NEREDEN BAŞLAMALI Hayat kalitemizi etkileyen yol haritamızın kolay mı, zor mu olacağını belirleyen tek unsur genetik mirasımız değildir. Ekonomik şartlarımız, refah seviyemiz, yaşadığımız çevrenin koşulları, eğitim durumumuz da etkilidir. Ve tabiî ki alın yazısı. Ancak yine de, iyi eğitimli, nitelikli bir toplumsal ortamda hayat süren, korunma önlemleri alanlar, ‘alın yazısı’ sandığımız bazı sorunların üstesinden gelmeyi ya da onları en azından hafifletmeyi becerebilirler. Dolayısıyla, beslenmemiz, aktivite düzeyimiz, stresle ilişkimiz, uyku kalitemiz ve daha pek çok faktör yaşam kalitemizi etkiler. Bu faktörlerin nasıl, ne zaman, ne oranda hayatımıza gireceğini ise her şeyden evvel ‘verdiğimiz kararlar’ belirliyor. Bütün bunların da tek cümlelik bir özeti var: Hayatın senin elinde!

4/ 22