Kahvaltının önemi

Kahvaltının önemi

Kahvaltının önemi

Tüm annelerin şikayetçi olduğu bir konudur çocuklarının kahvaltısı, ve haklıdırlar da. Çünkü kahvaltı günlük hayatta o kadar büyük önem taşıyor ki sadece çocuklar için değil büyükler için de çok önemli.

1/ 27
Kahvaltının önemi

Çocuklar genellikle; Gece geç yattıklarından, kahvaltı etmeyi sevmediklerinden, sabahları okula gitmek için hazırlanırken vakit kaybettiklerinden aileler çok fazla baskı uyguladığından, kahvaltı etmeyerek zayıf kalacaklarını düşünmelerinden dolayı kahvaltıyı sıklıkla atlamaktadırlar. Kahvaltı günün en uzun açlığı olan gece açlığını takip ettiği için biten enerjinin tekrar alınabilmesi için en önemli öğündür.

2/ 27
Kahvaltının önemi

Akşam yemekleri yendikten sonra sabaha kadar geçen yaklaşık 9-10 saatlik zaman diliminde vücut mevcut enerji kaynaklarını tüketmiş ve açlık durumuna geçmiştir. Özellikle beyinde temel enerji kaynağı kan şekeri yani glikozdur. Aç kaldığımızda vücutdaki kan şeker düzeyi azalır.

3/ 27
Kahvaltının önemi

Beyin fonksiyonları için (okulda / iş yerinde) fazla miktarda glikoza ihtiyaç duyulur. Gün boyunca yapılan fiziksel aktiviteler içinde kasların sürekli kan glikozuna gereksinimi vardır. Gece boyunca düşen metabolizma hızı kahvaltı ile % 20-30 artar.

4/ 27