Kahveyi abartma!

İtalyan bilim adamlarının araştırması, düzenli olarak günde 3 fincandan fazla kahve içmenin diyabet riskini 2 kat artırdığını ortaya koydu

Kahveyi abartma!

İtalyan bilim adamlarının araştırması, düzenli olarak günde 3 fincandan fazla kahve içmenin, kahveyi yavaş sindiren, tansiyonu yüksek kişilerde tip 2 diyabete zemin hazırlayan gizli şeker hastalığı riskini artırdığını gösterdi.

 

1/ 5
Kahveyi abartma!

Araştırmaya 18-45 yaşındaki yüksek tansiyon hastası 1180 kişi katıldı. 6 yıl süren araştırma sonunda günde 3 fincandan fazla kahve içen katılımcıların yarısında diyabet teşhis edildi. Araştırma, tansiyonu yüksek ve kahveyi yavaş sindiren yetişkinlerde diyabet riskinin arttığını, riskin obezlerde daha da fazla olduğunu ortaya koydu. Başka araştırmalar kahvenin, şeker hastalığı riskini azaltabileceğini gösteriyordu.

2/ 5
Kahveyi abartma!

Almanya’da 2 yıl önce yapılan bir araştırma günde dört fincan, yani 600 ml ve üzeri kafeinli kahve tüketenlerin, günde bir fincandan az kahve içenlere oranla tip 2 şeker hastalığına yakalanma riskinin yüzde23 daha az olduğunu öne sürmüştü.

3/ 5
Kahveyi abartma!

4/ 5