Kalbiniz için süper yiyecekler

Kalbiniz için süper yiyecekler

Kalbiniz için süper yiyecekler

Yulaf: Kolesterolü düşüren çözünebilir lif açısından zengin olan yulaf, sindirim sisteminde sünger gibi rol oynar ve kolesterolü emer. Ancak şeker içeren hazır yulaftan uzak durmalısınız, bunun yerine eski moda bildiğiniz yulafı tercih edin. Ekmek, hamur işi gibi diğer tam tahıllar da kalbiniz için sağlıklıdır.

1/ 17
Kalbiniz için süper yiyecekler

Yaban mersini: Sadece yaban mersini değil, çilek ve diğer türleri de faydalıdır. Son yapılan bir araştırmaya göre, haftada 3 porsiyondan fazla yaban mersini ve çilek yiyen 25-42 yaş arası kadınların kalp krizi geçirme riskleri yemeyenlere oranla yüzde 32 daha düşük. Bu meyvelerin içinde bulunan “antosiyanin” isimli antioksidanlar kan basıncını düşürebiliyor ve kan damarlarını genişletiyor. Bu madde bitkilere kırmızı ve mavi rengi veriyor.

2/ 17
Kalbiniz için süper yiyecekler

Bitter çikolata: Çeşitli araştırmalar bitter çikolatanın kalbinize faydalı olduğunu göstermiştir. 2012 yılında yapılan bir araştırma ile günlük çikolata tüketiminin yüksek risk grubundaki kişilerde ölümcül olmayan kalp krizlerinin ve felcin azalmasında yardımcı olduğu belirlendi. Ancak bitter çikolatanın en az yüzde 60-70 oranında kakao içermesi gerekiyor. Bitter çikolatanın içerisindeki polifenol isimli flavonoidler kan basıncına, pıhtılaşmaya ve iltihaba yardım edebiliyor. Malesef sütlü çikolata ve birçok şekerleme kalbinizi korumuyor.

3/ 17
Kalbiniz için süper yiyecekler

Narenciye: Son yapılan araştırmaya göre, portakallarda ve greyfurtlarda bulunan yüksek miktardaki flavonoidleri tüketen kadınlarda, iskemik felç riskinin yüzde 19 azaldığı belirlendi. Narenciyeler C vitamini açısından zengindir, C vitamini de kalp hastalığı riskini düşürmeyle bağlantılıdır. Ancak greyfurt kolesterol düşürücü statinlerle etkileşime girebiliyor, buna dikkat edin.

4/ 17