Kanser riskini artıran 5 yanlış

Kanser riskini artıran 5 yanlış

Kanser riskini artıran 5 yanlış

Bugüne kadar vücudunuza iyi baktınız ve tüm işaretler her şeyin tam tıkırında olduğunu gösteriyor. Ancak unutmayın; kanser sizi hazırlıksız da yakalayabilir! Kaldı ki, farkında olmadan kanser riskinizi artırabilecek bazı yanlışlar da yapıyor olabilirsiniz. Son araştırmalar kansere karşı kendinizi korumanın yeni yolları olduğunu söylüyor. İşte size yardımcı olabilecek bir rehber...

1/ 11
Kanser riskini artıran 5 yanlış

Yanlış 1: Yeteri kadar uyumuyorsunuz

Yapılan çalışmalar günde altı saatten az uyuyan insanların kalın bağırsağında kolon kanserine neden olabilen poliplerin oluşma riskinin yüzde 50 daha fazla olduğunu gösteriyor. Altı saatten az uyuduğunuzda vücut uyku hormonu melatonini yeteri kadar üretemiyor. Melatonin hormonu, hücreleri onaran ve kanser riskini azaltan bir antioksidan görevi gördüğünden, vücudun yeteri kadar melatonin üretememesi önemli bir problem olabilir.

2/ 11
Kanser riskini artıran 5 yanlış

Doğrusu: Sadece sabah uyanmak için değil gece de uyku vaktinizin geldiğini hatırlatan bir alarm kurarak uyku vaktinizi öncelikli hale getirin.

3/ 11
Kanser riskini artıran 5 yanlış

Yanlış 2: E vitamini takviyesi alıyorsunuz

E vitamini akciğer kanseri riskini azaltmasıyla bilinen bir antioksidandır. Ancak aşırı miktarda alındığında bir ANTİ-antioksidana dönüşebilir ve DNA’ya zarar vererek kanser gelişimine yol açabilir. Bu zamana kadar E vitamini ateş basmalarını rahatlatması için öneriliyordu, ancak yeni bulgular uzun vadeli kullanımın zararlı olabileceğini gösteriyor.

4/ 11