Kansere karşı bol bol yiyin !

Kansere karşı bol bol yiyin !

Antioksidan, vitamin ve minerallerle destekleyeceğimiz güçlü bağışıklık sistemi kansere karşı en güçlü silahımız. Bu konuda en büyük yardımcılarımız da yaptığımız düzenli egzersizler ve kaliteli uyku. Öyleyse iyi haberi açalım biraz; Beslenmenin doğrudan etkilediği yaşam kalitesini yükseltecek, etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış, kanser düşmanı süper güçlü besinlerle karşınızdayız!

1/ 9
Kansere karşı bol bol yiyin !

Sarımsak kokusunun aslında faydalı olduğunu kim tahmin edebilirdi? Kokunun kaynağı, sarımsağın içerdiği 33 farklı kükürt bileşiği. Ancak şikayet ettiğimiz kokunun sebebi bu bileşikler hücre DNA’sını hızla onararak kanserli hücreleri yok ediyor. Kontrolsüz hücre bölünmesinin önüne geçen sarımsak, ülser, mide ve kolon kanseri başta olmak üzere birçok hastalığa karşı etkili. Sarımsağın sahip olduğu kanser savaşçısı bileşiklerin gücünden tam olarak faydalanabilmek için, sarımsağı yemeklerinize koymadan 15-20 dakika önce kabuklarından ayırmalı ve doğramalısınız. Böylece sülfür enzimleri tam anlamıyla harekete geçecektir. Vücut tarafından sentezlenemeyen 17 çeşit aminoasitin hepsini içeren sarımsak; A, B1, C vitaminleri ile germanyum ve çinko deposudur. ‘Allium’ familyasının en güçlü üyesi sarımsağı takip eden kanser düşmanı akrabaları ise: taze ve soğan ile pırasadır.

2/ 9
Kansere karşı bol bol yiyin !

Küçük bir ağacı andıran brokoli, gerçek bir antioksidan kaynağıdır. Lahana ve karnabahar gibi turpgillerin bütün üyelerinde bulunan fitokimyasallar hücre duvarının zarar görmesini engeller. Brokoli, içerdiği glukozinolat enzimler ile sülforafan sayesinde antimikrobiyal etki göstererek çevre kirliliği ve sigaranın neden olduğu toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Çok fazla haşlanmadan tüketilmesi daha faydalı olan brokolinin özellikle ağız, gırtlak ve mide kanserlerine karşı etkin bir koruma sağladığı kanıtlanmıştır. Küçük bir öneri; brokoli ile hazırlanan sebzeli makarna için, brokoli haşladığınız suyu dökmeyin. Aynı suda makarnayı da haşlayarak brokolinin tüm vitaminlerinden maksimum seviyede faydalanabilirsiniz. Sarımsak ve zeytinyağı ile hazırladığınız brokoli tadından yenmez!

3/ 9
Kansere karşı bol bol yiyin !

Kansere karşı koruyucu özellik gösteren tüm sebze ve meyvelerin incelendiği bir çalışmada özellikle ahududu, yaban mersini, kızılcık, çilek ve böğürtlenin sağladığı inanılmaz etkiler oldukça şaşırtıcıdır. Bilhassa yaban mersininde bol miktarda bulunan ‘pterostilbene’ antioksidanı hiçbir ilaçla karşılaştırılamayacak kadar güçlü bir kanser önleyicidir. Laboratuvar hayvanları üzerinde gerçekleştirilen söz konusu çalışmada, siyah ahududu verilen deneklerin gırtlak kanseri tümörleri % 60 oranında, kolon kanseri tümörleri ise % 80 oranında azalma göstermiştir. Bu inanılmaz rakamları duyduktan sonra fikrinizin değişeceğine eminiz. Hiç şüphesiz orman meyvelerinin tadı da rengi kadar çekici.

4/ 9