Kanseri önlemenin yolları

Kanseri önlemenin yolları

Kanseri önlemenin yolları

Kızartılmış her şeyden uzak durun: Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, kızarmış patates, kızarmış tavuk, balık kızartma ya da kızarmış hamur işleri yiyen erkeklerde prostat kanseri riskinin yüzde 37 daha fazla olduğu belirlendi. Yüksek ısıda kızartılan yağ yiyeceklerin içinde kanserojen bileşenler oluşturuyor.

1/ 11
Kanseri önlemenin yolları

Nar suyu için: Wisconsin Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, nar suyunun akciğer kanseri gelişimi engelleyebildiğini tespit ettiler. Ayrıca önceki araştırmalar, nar suyunun fareler üzerinde prostat kanserini geciktirdiğini gösterdi. Araştırmacılar, günde yaklaşık 450 gram nar suyu tüketmenizi öneriyor.

2/ 11
Kanseri önlemenin yolları

Her gün terleyin: Vermont Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, çok egzersiz yapan erkeklerde daha az aktif olanlara oranla akciğer gelişme riski yüzde 68 ve daha az kolorektal kanser riski ise yüzde 38 daha az. Kardiyo (vücudunuzun yağ oranını azaltmak ya da dengelemek için yapılan egzersizleri ) ve direnç kazandırıcı egzersizler iltabı ve hormon seviyesini kontrol etmeye yardımcıdır ve ayrıca bu egzersizler bağışıklık sisteminizi güçlü tutuyor.

3/ 11
Kanseri önlemenin yolları

Yaban mersini atıştırın: Rutgers Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, yaban mersini “pterostilbene” isimli bir bileşenle doludur ve kolon kanserini önlemeye yardım ediyor. Günde bir buçuk kase yaban mersini tüketmeye çalışın. Taze olarak atıştırabilirsiniz, tahıllarla birlikte tüketebilirsiniz ya da diğer meyvelerle karışık içecek hazırlayabilirsiniz.

4/ 11