Karatay'dan Ramazan'da tok tutan gıdalar

Ezber bozan açıklamalarıyla dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay, yine çok konuşulacak bir çağrıda bulundu.

Karatay'dan Ramazan'da tok tutan gıdalar

Uzmanlar art arda sağlıklı oruç tutmanın yollarını anlatırken; ezber bozan açıklamalarıyla dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay, yine çok konuşulacak bir çağrıda bulundu. Karatay oruç açarken en sık tercih edilen yityeceklerden birinden kesinlikle uzak durulması gerektiğini söyledi.

1/ 18
Karatay'dan Ramazan'da tok tutan gıdalar

10-15 TANE YİYEBİLİRSİNİZ

Zeytinin dünyanın en yararlı meyvesi olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, "İftarda yiyeceğiniz birkaç tane zeytin midenize fayda sağlayacaktır" şeklinde konuştu. Sahurda da 10-15 zeytin yenilmesini öneren Prof. Dr. Karatay, şöyle devam etti: "Zeytinin yanına tereyağında pişirilmiş 2 yumurta, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, 1 çay bardağı ceviz içi, domates ve salatalık ekleyerek acıkmadan orucunuzu tutabilirsiniz."

2/ 18
Karatay'dan Ramazan'da tok tutan gıdalar

İftar ile sahur arasında bol sıvı tüketmek gerektiğini anlatan Prof. Dr. Karatay, kola gibi asitli içecekleri ise yasakladı. Bunun yerine limonlu şekersiz çaylar, limonlu bol su, ayran ve süt içilmesi gerektiğinin altını çizdi.

3/ 18
Karatay'dan Ramazan'da tok tutan gıdalar

HURMADAN UZAK DURUN

Ramazan sofralarının baş tacı olan hurma için ise çok konuulacak bir uyarıda bulundu. Hurmanın yüksek oranda şeker içerdiğini söyleyen Prof. Dr. Karatay, "Hurma yiyerek şekerinizi oynatmayın. Orucunuzu zeytinle açın. Eğer göbeğiniz varsa, karaciğeriniz yağlıysa, tansiyonunuz yüksekse, şeker hastasıysanız, kilo vermek istiyorsanız hurmadan uzak durun" dedi.

4/ 18