Kavun, karpuz, dut ve üzüme dikkat!

Kavun, karpuz, dut ve üzüme dikkat!

Kavun, karpuz, dut ve üzüme dikkat!

Son kitabı 'Karatay Diyeti'yle Obezite ve Diyabete Çözüm Var' ile Türk insanının beslenmede yaptığı yanlışları aktaran İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yemek pişirirken dikkat edilmesi gereken noktaları ^sıralıyor ve rafine şeker tüketiminin vücuda zararları konusunda da uyarıyor. İşte Karatay'dan öneriler...

"YEMEKLER DÜŞÜK ISIDA, UZUN SÜRE PİŞİRİLMELİ"

"Yemekler, çok yüksek ısıda pişirilmemeli, ayrıca unla terbiye yapılarak hazırlanmamalı! Yemekler düşük ısıda, uzun süre pişirilmeli. Malzemeler çiğden hep birlikte tencere veya tepsiye konup, ocakta ya da fırında pişirilmeli, yağda soğan veya biber öldürme gibi yöntemler uygulanmamalı. Özellikle güveç yaparken önce tencerede kavurma, sonra fırında pişirme gibi iki farklı pişirme şeklinin bir arada olmaması gerekiyor! Ya tencere ya da fırın tercih edilmelidir! Pişirme süresi çok fazla uzayıp, ısıya maruz kalma şekli değişip, ısı derecesi arttıkça yemekteki faydalı vitamin ve mineraller ölüyor."

1/ 14
Kavun, karpuz, dut ve üzüme dikkat!

"PİŞİRMEDE ALÜMİNYUM FOLYO VE TEFLONLARDAN UZAK DURULMALI"

"Yemekler cam, çelik veya emaye kaplı dökme demir tencerede, tepside pişirilmeli. Alüminyum ve teflonlardan, mikro dalga fırınlardan uzak durulmalı. Pişirme sırasında alüminyum folyo, yanmaz pişirme poşeti ya da yağlı kağıt gibi ürünler asla kullanılmamalı!"

2/ 14
Kavun, karpuz, dut ve üzüme dikkat!

"YEMEKLERDE BLENDER VEYA MİKSER KULLANILMAMALI"

"Yemeklerde blender (karıştırıcı) veya mikser (çırpıcı) gibi elektrikli aletler kullanılmamalıdır. Çünkü yemeği işlenmiş hale getiriyor ve lifleri yok edip, sağlıksız hale dönüştürüyor. Bu da hazım sisteminin bozulmasına sebep oluyor."

3/ 14
Kavun, karpuz, dut ve üzüme dikkat!

"KIZGIN YAĞDA KIZARTMA YOK"

"Kızgın yağda kızartma yapılmamalı! Balık ya da etler, sos veya una bulandırılarak yağda kızartılmamalıdır. Eğer illa kızartma yapmak isteniyorsa kısık ateşte, az zeytinyağı veya tereyağı ile sade pişirme yapılabilir."

4/ 14