Kilo almanızın 5 Nedeni

Kilo almanızın 5 Nedeni

Kilo almanızın 5 Nedeni


Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakamın, normalden daha fazla olmasına şaşırmanız mümkündür. Peki, Kilo almanızın hormonal dengesizlik, vitamin eksikliği veya reçeteli ilaçların kullanımına bağlı olabildiğini biliyor muydunuz?

1/ 8
Kilo almanızın 5 Nedeni


Birçok insan fiziksel görüntümüzün hayattaki seçimlerimizin belirlediğini,  ama bazen de vücudumuzun kontrol edemeyeceğimiz faktörlere karşı tepki gösterdiğini düşünmektedir. Hormonel de olsa, ilaçların yan etkileri de olsa, bunların dışında başka bir sebepten de kaynaklansa, bireysel olarak kişilere çok fazla görev yüklemek yerine, doktorların yardımına başvurmanın önemi unutulmamalıdır. İşte, sizin için hazırladığımız ideal kilonuza ulaşmanıza engel olan 5 sağlık sorunu ve çözümleri…

2/ 8
Kilo almanızın 5 Nedeni


Depresyon
Birçok anti depresan görevi gören reçeteli ilaç kilo alımına sebep olabilmektedir. Yani, eğer anti depresan ilaç kullanmak durumundaysanız, 5 ile 15 arasında kilo alabileceğinizi unutmayın. Eğer ilaç kullanmıyorsanız ve depresyondaysanız, yine de kilo alma ihtimaliniz bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar, üzgün veya yalnız hisseden kişilerin daha hızlı şekilde kilo aldığı sonucuna varmıştır. Depresyondaki kişiler daha yağlı ve kalorili yiyecekleri daha sık yeme ve daha az hareket etme eğilimindedir, bu da kilo almalarına sebep olmaktadır.
Depresyonun kilo aldırmasından kaçınmak için, grup terapileri, sosyal çevre ve arkadaşlar ile yapılan aktiviteler ve hobi edinmenin önemli ölçüde olumlu etkileri bulunmaktadır. 

3/ 8
Kilo almanızın 5 Nedeni


Kullanılan ilaçlar
Kilo alımına sebep olan birçok ilaç bulunmaktadır. Özellikle doğum kontrol hapları, hormon tedavisinde kullanılan hormon ilaçları (tiroid vb.), steroidler, kalp hastalıkları ve kan basıncı ilaçları hatta bazı migren ilaçları bile kilo alımına sebep olabilmektedir. Bazı ilaçlar iştahı etkilerken, bazıları ise metabolizmayı etkileyebilmektedir. 
Eğer kullandığınız ilacın vücudunuzu etkilediğini düşünüyorsanız, doktorunuz yan etkisi olmayan alternatif bir çözüm bularak size yardımcı olabilir. 
 

4/ 8