Kilo vermek isteyenler için muhteşem 5'li

Kilo vermek isteyenler için muhteşem 5'li

Kilo vermek isteyenler için muhteşem 5'li

Maydonoz, dereotu, roka, nane ve tere… Dört mevsim yetişen yemeklere lezzet katan bu 5’li ödem atıyor, sindirimi rahatlatıyor ve tok tutuyor. Uzmanlar ‘muhteşem 5’liyi kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerinde mutlaka tavsiye ediyor.

İç hastalıkları uzmanı Doktor Ayça Kaya kilo verirken 5 sebzeye özel özen gösterilmeli diyor. Tek mevsime ait olmayan, 4 mevsim her zaman her yerde bulabileceğiniz maydanoz, dereotu, roka, nane ve tere yemeklere lezzet vücuda sıhhat kazandıracak mucizeler. Ödeminizi atarlar, sindiriminizi rahatlatırlar ve tok tutarlar. Doktor Kaya, bu beşlinin kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerinde mutlaka bulundurulmasını tavsiye ediyor.

1/ 7
Kilo vermek isteyenler için muhteşem 5'li

TERE

Tere hafif acımsı tadıyla sofralarınızı şenlendirir. Sadece kendisini limon sıkıp yiyebileceğiniz gibi. Salatalarınızda da kullanmayı tavsiye ediyorum! Tere salatalarınızı cevizle ayrı bir lezzete dönüştürebilir. Ama bir kişiye 3 bütün cevizden fazlasını koymayın! Ne kadar tok kaldığınıza siz kendiniz bile inanamayacaksınız!

2/ 7
Kilo vermek isteyenler için muhteşem 5'li

ROKA

Roka içerdiği esanslarla çok güzel doygunluk sağlıyor. Su oranı oldukça yüksek olduğundan dolaşımı dengeliyor, idrar yapımını kolaylaştırıyor. Maydanoz gibi vücuttaki ödemi şişkinliği indirmeyi kolaylaştırıyor.Kış aylarında domates ve salatalığın yerine gönül rahatlığıyla roka salatasını koyun. Hatta bazı öğünlerde lor peyniri ve narla birleştirip tek bir yiyecek olarak seçebilirsiniz.

3/ 7
Kilo vermek isteyenler için muhteşem 5'li

MAYDANOZ

‘Bilinen en kuvvetli ödem sökücü sebze hangisidir’ deseler, herhalde birinciliği maydanoz alır. C vitamini açısından çok zengindir. E ve K vitaminleri içeriği ile de hücreleri gençleştirici özelliği vardır. Bağırsak dostudur. Çok fazla ödem problemi yaşıyorsanız maydanozun idrar sökücü özellğinden faydalanmanız gerekir. Maydanozun suyunu değil kendisini ye-meye özen gösterin. Özellikle sabahları kahvaltıda yarım bağ bol limonlu yerseniz daha kolay zayıfladığınızı görürsünüz.

4/ 7