Kırmızı, mor ve turuncu renkli beslenin

Saç dökülmesini bazı hastalıklar ve tedaviler de tetikleyebiliyor.

Kırmızı, mor ve turuncu renkli beslenin

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Yard. Doç. Dr. Zahide Eriş, saç dökülmesi ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

1/ 13
Kırmızı, mor ve turuncu renkli beslenin

Saçlar neden dökülür? Saç dökülmesi genetik nedenli, altta yatan bir hastalığa veya kullanılan bir ilaca bağlı olabilir. Her yaşta erkek ve kadınlarda saç dökülmesi görülebilir. Saç dökülmesi altta yatan sebebe bağlı olarak çeşitli şekillerde belirir. Ani dökülmeler olabilir, yavaş yavaş artabilir. Bazı saç dökülmesi tipleri geçici, bazıları kalıcıdır. Bazı kişilerde yuvarlak saçsız alanlar belirir. Saç dökülmeden önce o bölgede kaşıntı, ağrı olabilir. Ani saç kaybı psikiyatrik bir sebeple, ameliyat sonrası veya geçirilen bir hastalık sebebiyle de olabilir. Unutmamak gerekir ki; bazı medikal tedaviler de saç dökülmesine sebep olabilir. Tedavi sona erdikten sonra saçlar genellikle tekrar yerine gelir.

2/ 13
Kırmızı, mor ve turuncu renkli beslenin

Tedavi seçenekleri nelerdir? Altta yatan bir sebep saptanırsa öncelikle onun tedavi edilmesi gereklidir. Saçları güçlendiren ve dökülmeyi durduran çeşitli solüsyonlar ve oral tedaviler kullanılabilir. Bu tedaviler yeterli gelmezse, uzman hekimler tarafından yapılan saç mezoterapisi veya PRP gibi işlemler uygulanabilir. Özellikle genetik saç dökülmelerinde saç ekimi işlemi gündeme gelebilir. Saçlı deri hastalıklarında oluşan kalıcı saç kayıplarında ise cerrahi tedavi yapılabilir.

3/ 13
Kırmızı, mor ve turuncu renkli beslenin

Saç dökülmesini engellemek için beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz? B vitaminleri, magnezyum ve demirden zengin, çiğ tüketilen koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, brokoli, roka semizotu, nane, maydanoz, kekik, biberiye) ve tam tahıllı buğday,

4/ 13