Konsantre olmaya yarayan beyin gıdaları

Konsantre olmaya yarayan beyin gıdaları

Konsantre olmaya yarayan beyin gıdaları

Ginseng, Balık, Meyveler, Kafein
Ama acaba gerçekten işe yarıyorlar mı? Kuşkusuz her geçen yıl yaşlanıyoruz, elbette vücudumuz da bizimle birlikte yaşlanıyor. Fakat sağlıklı bir beyne sahip olma şansımızı artırabiliriz ve bunu sadece beslenmemize ''akıllı'' yiyecekler ve içecekler ekleyerek yapabiliriz.

1/ 12
Konsantre olmaya yarayan beyin gıdaları

Kafein Sizi Uyanık Yapar
IQ''nuzu anında yükseltecek ve sizi daha zeki yapacak sihirli bir değnek yok, ama kafein gibi bazı maddeler size enerji vererek odaklanıp konsantre olmanıza yardımcı olabilir. Kahvede, çikolatada, enerji içeceklerinde ve bazı ilaçlarda bulunan kafein kulağınızın dibinde uyan borusu çalar, ancak etkileri kısa sürelidir. Fakat fazlası zararlı olabilir.Kahveyi fazla kaçırırsanız, huzursuz ve gergin olursunuz.

2/ 12
Konsantre olmaya yarayan beyin gıdaları

Şeker Dikkati Yükseltir
Şeker beynin sevdiği bir yiyecektir, ama bildiğimiz şeker değil, glikoz. Yani vücudunuzun yediğimiz şekerlerden ve karbonhidratlardan çıkardığı bir madde. İşte bu yüzden bir bardak tatlı bir şey içmek kısa süreliğinize hafızanızı, düşünme sürecinizi ve zihinsel becerilerinizi güçlendirir. Ne var ki biraz fazla tüketildiğinde hafıza da dahil olmak üzere geri kalan her şeyinizle birlikte, performansı düşürür. Şekere fazla yüklenmeyin ki kilo almadan hafızanızı güçlendirmeye devam etsin.

3/ 12
Konsantre olmaya yarayan beyin gıdaları

Kahvaltı Beyninizin Yakıtıdır
Kahvaltıyı atlamak mı istiyorsunuz? Araştırmaların bulgularına göre kahvaltı yapmak kısa süreli hafızayı ve dikkati geliştirmektedir. Okullarda, kahvaltı yapan çocuklar kahvaltı yapmayan çocuklardan daha başarılıdır. Araştırmacıların beyin gıdaları listesinin başında yüksek lifli tam tahıllar, süt ürünleri ve meyveler bulunmaktadır. Sadece aşırı yemeyin yeter; araştırmacılar ayrıca yüksek kalorili kahvaltıların konsantrasyonu azalttığını da bulgulamıştır.

4/ 12