Metabolizmayı hızlandırmanın sırları

Geleneksel Türk mutfağının yapı taşlarından biri olan baharatlar, yemeklerinize tat katmalarının yanı sıra metabolizmanızın hızlanmasına da yardımcı oluyor.

Metabolizmayı hızlandırmanın sırları

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olacak önerilerde bulundu.
İHA'nın haberine göre; genel olarak erkeklerin kas kitlesinin yüksek olması nedeni ile vücutlarının daha fazla kalori yaktığını söyleyen Tutar, daha sonra şunları kaydetti;

1/ 9
Metabolizmayı hızlandırmanın sırları

Çoğu insan için 40 yaşından sonra metabolizma hızı yavaşlamaya başlar. Ayrıca genetik faktörlerde metabolizma hızı üzerine büyük etkisi bulunmaktadır. Bunlara rağmen sizinde metabolizma hızınızı arttırabileceğiniz bazı önemli nokta bulunmaktadır. Kas kitlesi direk olarak kalori yakımı ile doğru orantılıdır. Eğer kas oranınız normale göre yüksek ise metabolizma hızınız olması gerekenden daha yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

2/ 9
Metabolizmayı hızlandırmanın sırları

Düzenli egzersiz iki katı kalori yaktırır


Gün içerisinde yapılacak düzenli egzersiz ile kalori yakımını iki katına yakın artırabilirsiniz. Egzersizin düzenli yapılması buradaki en önemli unsurdur.  Uzun süre ama daha orta tempo ile yapılan egzersizin, hızlı tempo ile daha kısa süre yapılan çalışmalara göre daha verimli sonuçlar vereceğini de unutmamalısınız. Yapılan bir çalışmada günde 8 bardak su içen kişilerin vücutlarının yakmış olduğu kalorinin 4 bardak içenlere göre daha fazla olduğu gösterilmiştir.

3/ 9
Metabolizmayı hızlandırmanın sırları

Gün içerisinde alınan sıvı miktarına taze sebze ve meyvelerinde katkı sağladığını unutmadan bunları da günlük beslenme programınızda bulundurmanız önemlidir. Sık besin tüketilmesi kilo alımına neden olabilir; ama bu tüketmiş olduğunuz besinin kalori ve besin değerleri ile doğru orantılı olarak değişebilir. Eğer yüksek kalorili atıştırmalıklar tüketirseniz kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Genel olarak ana yemeklerin arasının uzun süre açlık ile geçmesi metabolizma hızınızın yavaşlamasına neden olur. Sağlıklı ara öğün alternatifleri ile hem metabolizmanız hızlanacaktır hem de bir sonraki ara öğünde kalori alımı düşecektir.

4/ 9