Mide problemi olanlar ne yemeli?

Mide problemi olanlar ne yemeli?

Mide problemi olanlar ne yemeli?

Mideniz için hangi yiyeceklerin iyi ve hangilerinin kötü olduğunu bilirseniz, mide sorunlarınızı hafifletebilirsiniz. Prebiyotikler gibi fermente edilebilen karbonhidratlar (FODMAP) birçok insanın sağlığı için yararlıyken FORMAD intoleransı bulunan kişiler için bu gıdalar midenizdeki bakterileri besler ve mide iltihabı, gaz, şişkinlik gibi mide problemlerine yol açabilir. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte mide rahatsızlığı yaşamamak için yemeniz ve yememeniz gereken gıdalar:

1/ 14
Mide problemi olanlar ne yemeli?

Süt ürünlerini makul ölçüde tüketin, bazılarından ise uzak durun: Tüm süt ürünlerinde mide sorunlarına yol açan laktozdan eşit miktarlarda bulunmuyor. Hatta laktoz intoleransı olanlar bile küçük miktarlarda laktoz tüketebilir. Bazı sert peynirlerin bir porsiyonunda bir gramdan daha az laktoz var. Normal yoğurtta da laktoz azdır. Ancak işlenmiş peynirler ile aromalı yoğurtlardan uzak durun.

2/ 14
Mide problemi olanlar ne yemeli?

Lahanayı rahatça yiyin: Gazlı olduğu gerekçesiyle mide problemine yol açtığı belirtilen lahanada FODMAP miktarı düşüktür. Birçok insan lahanayı rahatça sindirir. Kırmızı lahana da iyi tolere edilir. Ancak kıvırcık kış lahanasında bol miktarda FODMAP olduğu için gaz ve şişkinliği önlemek için sınırlı ölçüde tüketmelisiniz.

3/ 14
Mide problemi olanlar ne yemeli?

Mısırdan uzak durun: Taze mısırda sindirimi zor hale getiren FODMAP’ler bulunuyor. Patlamış mısır hafif ve sağlıklı bir atıştırmalık gibi görünebilir, fakat bununda 100 gramında yaklaşık 64 gram karbonhidrat bulunuyor. Ayrıca hazır patlamış mısırlarda trans yağ da vardır.

4/ 14