Mide sorunu olanların ortak özelliği...

Hassas ve alıngan yapıdaki kişilerin mide ve bağırsakları daha dertli

Mide sorunu olanların ortak özelliği...

 

Mide ve bağırsak hastalıklarının teşhisinde endoskopi ve kolonoskopinin büyük önemi var. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uzman Doktor Süleyman Uraz, endoskopi adı verilen ışıklı kamera sistemiyle yemek borusu, mide ve onikiparmakbağırsağının görüntülenmesini sağladıklarını söylüyor. Yapılan işlemle bu bölgelerde ülser, gastrit ve kanser gibi hastalıkların tespit edilmesinin yanında, gerekli olması halinde biyopsi de alınabiliyor.

 

1/ 14
Mide sorunu olanların ortak özelliği...

Endoskopik işlemler genellikle hafif sedasyon yapılarak (uyutularak) gerçekleştiriliyor ve bu işlemin hasta tarafından fark edilmesi mümkün olmuyor. Endoskopi sonrasında herhangi bir ağrı duyulmadığı belirtiliyor. Endoskopinin tekrarlayan kanama ve mide kanserine yatkınlık gibi nedenlerle sık aralarla yapılabileceğini söyleyen Uraz, “Bu işlemin tekrarlanmasının düşünüldüğü gibi bir zararı yoktur” diyor.

 

2/ 14
Mide sorunu olanların ortak özelliği...

ENDOSKOPİNİN ADIMLARI
Endoskopi işlemi; yutma güçlüğü, ağrılı yutma, mide kanaması ve şüphesi, mide ağrısı, kilo kaybı, iştahsızlık ve uzun süre devam edip başka nedeni bulunamayan bulantı ile kusma gibi yakınmaların olduğu durumlarda gerçekleştiriliyor.

3/ 14
Mide sorunu olanların ortak özelliği...

Damar yolu açıldıktan sonra hafif uyku veya sedasyon için damardan ilaç enjeksiyonu yapılıyor. Endoskopinin bundan sonraki kısmı hasta tarafından hatırlanmıyor. İşlem bittikten sonra hasta genellikle verilen ilacın etkisini azaltan bir ilaçla uyandırılıyor ve birkaç saat sonra günlük yaşamına geri dönüyor.

 

4/ 14