Mucizenin adı: Elma

Elma mucizesi, bu kurallara uyun !

Mucizenin adı: Elma

Gün içinde elimizden telefon düşmüyor ve ciddi radyasyona maruz kalıyoruz. Bunun dışında sigara gibi çevresel faktörlerle oluşan serbest radikallerin vücutta neden olduğu hücre hasarı kanser, kalp ve damar hastalıkları, katarakt ve artrit gibi önemli hastalıklara yakalanmamızı da kolaylaştırıyor. Araştırmalar mevsimine uygun sebzenin yanı sıra günde en az 2-3 porsiyon meyve tüketiminin kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğunu vurguluyor. Peki, bu kadar sebze ve meyve yiyemiyorsak ne yapacağız? İşte bu sorunuza bilimin ışığında, kalp ve kanser gibi hastalıklardan korunabilmenin yolunun sadece elma suyundan geçtiğini söyleyebilirim. Elma yılın her mevsiminde kolayca bulunabilen bir meyvedir. Ve beslenme bilimi taze elma suyu tüketmenin sadece kalp ve kanser değil yüksek tansiyon ve ritim bozukluklarına karşı da yararlı olduğuna işaret ediyor.

1/ 15
Mucizenin adı: Elma

KUVVETLİ ANTİOKSİDANLARDAN ZENGİN:
Besin kimyası çalışmaları elma suyunun içerdiği hepsi kuvvetli bir antioksidan olan bileşenlerin, hücresel hasarı önleyici potansiyel bir etkinlik gösterdiğini söylüyor. Yüksek antioksidanlara sahip taze elma suyu kötü kolesterolün etkisini önleyici, yüksek tansiyonu düşürücü ve kalpteki ritim bozukluğunu önleyici bir etkiye de sahip. 40 bin kadın üzerinde yapılan bir çalışmada elmanın içerdiği flavonoidler ve kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilinti irdelendi. Araştırma sonucunda elma tüketen kadınlarda söz konusu hastalık riskinin yüzde 13-22 oranında azaldığı bulundu. Yüksek miktarda elma tüketen bireylerde düşük miktarda elma tüketenlere kıyasla inme riskinin daha az olduğu da gözlemlendi.

2/ 15
Mucizenin adı: Elma

KÖTÜ HUYLU KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR:
Farklı araştırmalar, 1'e 1 oranında elma suyu ve siyah üzüm suyu karışımı tüketildiğinde, kan antioksidan düzeyinin arttığını, LDL-kolesterolün oksidasyon ürünlerinin azaldığını saptadı. LDL kolesterolün oksidasyon ürünleri arttıkça damarlarda plaklar birikmeye başlıyor, kan akışı yavaşlıyor ve kan basıncı da artıyor. Elma ile üzüm suyu birleştiğinde bomba etkisi yaratarak damarlar korunuyor.

3/ 15
Mucizenin adı: Elma

İÇERDİĞİ BESİN BİLEŞENLERİ ATOM ETKİSİ YARATIYOR:
Elma içinde bulunan vitamin ve antioksidanlar çok az miktarlarda bile büyük etki yaratabiliyor. Araştırmalar, C vitamini içeriği 5.7 mg/100 gram olan elmanın, kuersetin, kateşin, floridzin ve klorojenik asit gibi kuvvetli antioksidan özelliğe sahip başka bileşenler içerdiğini gösteriyor.

4/ 15