Ofisteki 'ölümcül' riskler

Ofisteki 'ölümcül' riskler

Ofisteki 'ölümcül' riskler

Ofis yaşamının monotonluğuna ya da stresli çalışma koşullarına alışkınsanız, bu koşulların sizi sandığınızdan daha çabuk “öldürebileceğini” de bilmek isteyebilirsiniz. Önlem alınmadığı taktirde ofis yaşamının “tehlikeli” yönleri, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı uzun vadede etkileyen tehdit unsurlarına dönüşebilir.

Bütün gün sandalyede oturmak

Bütün gün ofiste oturmak, eklem ağrılarının yanı sıra “erken ölümün” nedenlerini de beraberinde getiriyor. Mayo Clinic’de Profesör olan James Levin’e göre, 150 yıl öncesine kıyasla günde 1500 kalori daha az harcıyoruz. Bu da yılda 5 kg almak demek. Ancak hareketsizliğin tek olumsuz yönü obezite değil; kas ve iskelet sistemi bozuklukları, diabet, kanser ve kalp hastalıklarına yakalanmada yüksek risk altındasınız.

1/ 18
Ofisteki 'ölümcül' riskler

Kambur durmak : Eğer işiniz bütün gün oturmanızı gerektiriyorsa, bu durumda otururken esnemenizi sağlayabilen koltukları tercih etmelisiniz. Aksi halde uzun vadeli ağrılar, kireçlenme ve eklem iltihaplanmalarına karşı savunmasızsınız demektir.

2/ 18
Ofisteki 'ölümcül' riskler

Motivasyon Toplantıları : Motivasyon toplantılarının performans arttırıcı olduğu düşünülür ancak araştırmalar gösteriyor ki, insanları emin olmadıkları bir konuda pozitif olmaya zorlamak, mutsuzluklarını ön plana çıkararak depresyona girmelerine neden oluyor.

3/ 18
Ofisteki 'ölümcül' riskler

Havasızlık : Amerika'da yapılan araştırmalara göre, çalışma ortamınızda bulunan yüksek karbondioksit oranı karar verme yetinizi ve konsantrasyonunuzu etkileyebiliyor. Düşük kalite bir havalandırma sistemi, ortamın havasını zararlı ve kimyasal gazlara maruz kaldığımız dışarıdaki havadan 100 kat daha kirli hale getirilebiliyor. Karbondioksit salımı ise, beyne ve tüm organlara kan gitmesini engelleyerek daha iyi çalışmalarını sağlayan oksijen eksikliğine neden olarak vücutta yorgunluk, uyku hali, halsizlik, konsantre bozukluğuna sebep oluyor.

4/ 18