Oruç sonrası beslenmeye dikkat !

İşte oruçtan çıkan vücudu yeni düzene daha hızlı adapte edebilmenin püf noktaları...

Oruç sonrası beslenmeye dikkat !

Ramazan ayı boyunca farklı saatlerde uyumak, aç ya da susuz kalmak, yeme düzenini değiştirmek, yeni düzene ayak uydurmak metabolizmayı değiştirebiliyor.

Şimdi bir ay boyunca oruç düzenine alışan bedeni yeni bir döneme alıştırma zamanı! “Bedeninizin bir anda 30 günü unutmasını beklemeyin” uyarısını yapan Uzm. Dr. Eren Eroğlu “Önünüze gelen her şeyi o anda zorunda değilsiniz. Karnınızı şişirmeyin. Unutmayın, daha bir gün önce gün boyu mideniz boş dolaşıyordunuz ve bu bir ay boyunca böyle sürdü.

Bayramın ilk günleri yemek konusunda teneffüse çıkmış ilkokul çocukları gibi heyecanlı ve ele avuca sığmaz davranmayın” diyor. Liv Hospital Check-up ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’nden Uzm. Dr. Eren Eroğlu oruçtan çıkan vücudun yeni düzene daha hızlı adapte edebilmenin püf noktalarını veriyor.

1/ 11
Oruç sonrası beslenmeye dikkat !

Önünüze gelen her şey o anda yenilmek zorunda değildir. Karnınızı şişirmeyin. Unutmayın, daha bir gün önce gün boyu mideniz boş dolaşıyordunuz ve bu bir ay boyunca böyle sürdü. Bedeninizin bir anda 30 günü unutmasını beklemeyin.

2/ 11
Oruç sonrası beslenmeye dikkat !

Bedenin enerjisini ateşleyen kahvaltıya geri dönüyorsunuz. Sabahları tam tahıllı ekmek ve protein almayı ihmal etmeyin.

3/ 11
Oruç sonrası beslenmeye dikkat !

Düzenli yemek kadar düzenli sıvı almak da önemlidir. Suyun sıcak yaz günlerinde önemi bir kat daha artar.

4/ 11