Patatesi dolaba koyanlar dikkat !

Patatesi dolaba koyanlar dikkat !

Yiyecekleri buzdolabına koymak onları daha leziz yapabilir ama bazı yiyecekler var ki onları asla buzdolabına koymamak gerekiyor. Bu yiyecekler arasında patates olduğunu da biliyor muydunuz?

1/ 35
Patatesi dolaba koyanlar dikkat !

The Mirror'ın haberine göre; İngiltere'de kamu sağlığını korumakla görevlendirilen Foods Standards Agency (Gıda Standartları Kurumu), patatesin kesinlikle soğutulmaması gerektiğini açıkladı. Patateslerin çuvallar içinde beton zemine konmaması gerekir. İdeal olan, çuvalları, havanın geçebilmesi için aralıklı bırakılmış, yükseltilmiş tahta bir zeminin üzerine koymaktır.

2/ 35
Patatesi dolaba koyanlar dikkat !

Buzdolabında saklanan patatesin içindeki nişasta şekere dönüşüyor. Patates pişirildiğinde veya kızartıldığında ise şeker, aminoasit asparajin ile birleşiyor ve zararlı olduğu düşünülen 'akrilamid' kimyasalı üretmeye başlıyor. Akrilamid; kâğıt, boya ve plastik üretiminde kullanılıyor ve bazı kanser çeşitleri için risk oluşturuyor.

3/ 35
Patatesi dolaba koyanlar dikkat !

Domateslerin çabuk çürümesini önlemek için koparılan kısımlarının aşağıda kalması gerekir. Bu sayede domatesin koparıldığı yerden nem ve hava girişi engellenmiş olur. Ayrıca domatesler oda sıcaklığında buzdolabında olduğundan daha uzun süre dayanır.

4/ 35