Ramazan ayında bunlara dikkat edin

Sağlık Bakanlığı'ndan yarın gece kalkılacak ilk sahur öncesi oruç tutacaklara yönelik sağlıklı beslenme uyarısı yapıldı: Bu yıl Ramazan ayının sıcak yaz günlerine rastlaması nedeniyle oruç tutanların iftar ve sahur menüleri konusunda daha dikkatli olması

Ramazan ayında bunlara dikkat edin

Sağlık Bakanlığı'ndan yarın gece kalkılacak ilk sahur öncesi oruç tutacaklara yönelik sağlıklı beslenme uyarısı yapıldı: Bu yıl Ramazan ayının sıcak yaz günlerine rastlaması nedeniyle oruç tutanların iftar ve sahur menüleri konusunda daha dikkatli olması gerekiyor.Günde ortalama en az 2- 2,5 litre su içmeye, ayran, taze sıkılmış sebze ve meyve suyu, soda gibi içecekler tüketmeye özen gösterilmeli. Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde mümkünse üç öğün tamamlanmalı, özellikle sahur öğünü atlanmamalı.

1/ 10
Ramazan ayında bunlara dikkat edin

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Turan Buzgan, bu yıl Ramazan ayının sıcak yaz günlerine rastlaması nedeniyle oruç tutanların iftar ve sahur menüleri konusunda daha dikkatli olması gerektiğini bildirdi. Buzgan yaptığı açıklamada, yarın gece kalkılacak ilk sahur öncesi oruç tutacaklara sağlıklı beslenme uyarısında bulunarak, "Günde ortalama en az 2- 2,5 litre su içmeye, ayran, taze sıkılmış sebze ve meyve suyu, soda gibi içecekler tüketmeye özen gösterilmeli" dedi.

2/ 10
Ramazan ayında bunlara dikkat edin

Ramazan'ın İslam dininde büyük önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri olduğunu belirten Buzgan, "Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve bu ayda oruç tutan bireylerin günlük yaşantılarında önemli değişiklikler olur. Oruç tutanların günlük beslenme düzeni ve öğün sayısı değişir, üç ana öğün ikiye iner. Hamur işi, tatlı, kırmızı et, ekmek, pilav ve makarna tüketimi artar" diye konuştu.

3/ 10
Ramazan ayında bunlara dikkat edin

Oruç tutarken sağlıklı ve çeşitli besin seçeneklerinin bulunması, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması gerektiğini vurgulayan Buzgan, Ramazan ayında yaş, cinsiyet ve fiziksel aktiviteye göre günlük alınması gereken enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral oranlarının çok değişmediğini, sağlığın korunması açısından yeterli ve dengeli beslenmenin önem taşıdığını söyledi.

4/ 10