Sabahları erken kalkabilmenin 10 yolu

Erken kalkıp buna rağmen gün boyu kendinizi dinç ve enerjik hissetmek ister misiniz?

Sabahları erken kalkabilmenin 10 yolu

Herkes yoğun bir iş gününün ardından eve gelip yemek yedikten sonra erkenden uyumak ister. Ancak çoğu kişinin geç vakitlere kadar televizyon veya bilgisayar başından ayrılamaması nedeniyle bu sabahları uykusunu alamadan uyanmak zorunda kalır. Peki bu durumda ne yapmalısınız? Erken kalkıp buna rağmen gün boyu kendinizi dinç ve enerjik hissetmek ister misiniz?

1/ 12
Sabahları erken kalkabilmenin 10 yolu

Erken yatın: Sabahları erken kalkamamanızın nedeni yeterince uyuyamamanız olabilir. Geceleri erken yatarsanız, uykunuzu alırsınız ve sabah da rahatça uyanırsınız. Gece yarısına kadar ya da daha geç saatlere kadar ayakta kalmaya gerçekten ihtiyacınız var mı? Geç saate kadar uyanık kalırsanız ertesi gün verimli ya da faydalı olamayabilirsiniz. Gereksiz televizyon şovları ya da sosyal medya olmasa da olur, zamanınızı boşa harcamayın.

2/ 12
Sabahları erken kalkabilmenin 10 yolu

Uyku saatlerinizde düzenli olun: Haftasonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatlerde yatıp aynı saatte kalkarsanız vücudunuz düzenli bir uyku programına alışır. Bunu alışkanlık haline getirirseniz sabahları erken kalkmakta zorlanmazsınız.

3/ 12
Sabahları erken kalkabilmenin 10 yolu

Yatmadan önce asla yemek yemeyin: Gecenin ilerleyen saatlerinde atıştırmalıklar aklınızı çelebilir fakat, bu sabah erken kalkmak ve kendinizi dinlenmiş hissetmek istediğinizde bu pek de iyi bir fikir olmaz. Uyku vücudunuzun dinlenme, onarım ve yeniden şarj olması için gereklidir. Yediğiniz atıştırmalık uykuya dalmanızı zorlaştırır. Ayrıca gece boyunca mideniz dolu olunca rahatsızlık hissedersiniz. 8 saat deliksiz uyusanız bile sabah uyanınca kendinizi yorgun ve tükenmiş hissedersiniz.

4/ 12