Sabahları yorgun kalkmanızın 9 sebebi

Her gün sabah uyanınca kendinizi yorgun hissediyorsanız, fark etmeseniz de günlük hayatınızda bazı hatalar yapıyor olabilirsiniz.

Sabahları yorgun kalkmanızın 9 sebebi

Yeterince su içmemek, uygun miktarda demir almamak gibi şeyler yorgunluğa sebep olabilir. Peki başka neler yorgunluğa yol açıyor? Health isimli internet sitesinde yer alan habere göre, uykusuzluk sadece enerjinizi tüketmez, bunun yanında fiziksel ve ruhsal olarak sizi yorar. İşte uykusuzluktan başka gün içinde sizi yoran işler:

1/ 11
Sabahları yorgun kalkmanızın 9 sebebi

Yeterince su içmiyorsunuz: Vücudunuzun susuz kalması enerji seviyeniz üzerinde önemli rol oynar. Susuzluk kan hacminde azalmaya sebep olur ve kanınız koyulaşır. Kalbiniz daha az pompalama yapar ve kaslara, organlara giden oksijen ile besin miktarındaki hız azalır. Yorgunluktan kaçınmak için yeterince su için.

2/ 11
Sabahları yorgun kalkmanızın 9 sebebi

Yeterli miktarda demir almıyorsunuz: Kendinizi güçsüz hissediyorsanız ve odaklanmakta güçlük çekiyorsanız demir eksikliği sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Anemi riskini azaltmak için demir alımını artırın. Yağsız et, börülce, tofu, yumurta sarısı, koyu yeşil yapraklı sebze, kabuklu kuruyemiş, yerfıstığı ezmesi tüketin.

3/ 11
Sabahları yorgun kalkmanızın 9 sebebi

Kahvaltıyı atlıyorsunuz: Gece boyunca yedikleriniz erir, sabah uyandığınızda ise kahvaltıyla yeniden vücudunuzu desteklemelisiniz. Kahvaltı yapmazsanız tembelleşirsiniz. Kahvaltı yapmak metabolizmanızı harekete geçirir. Kahvaltınızda tam tahıllar, yağsız protein ve sağlıklı yağlar bulunsun.

4/ 11